Nowy Plan. I Festiwal Architektury Modernistycznej

Stowarzyszenie Architektów Polskich oraz Centrum Otwarte serdecznie zaprasza na nowy, letni festiwal poświęcony architekturze i sztuce modernistycznej – Nowy Plan. Festiwal odbędzie się w Poznaniu w terminie od 4 do 10 czerwca. Tematem głównym tegorocznej odsłony festiwalu będzie Luksus.

Festiwal Nowy Plan (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Nowy Plan (źródło: materiały prasowe organizatora)

Modernizm ma wiele twarzy i wcieleń, bogatą historię i silny wpływ na współczesność. Od kilku lat dyskutowany jest znacznie szerzej, w niektórych środowiskach stał się nawet modny, choć – jak to bywa w przypadku mód – zainteresowanie nim jest tyle intensywne, co powierzchowne. Przez jednych nadal jest więc odsądzany od czci i wiary, przez innych traktowany jak obiekt bezrefleksyjnego kultu. Bez wątpienia był rewolucją w kształtowaniu przestrzeni i środowiska codziennego życia, choć wydaje się, że, w powszechnej świadomości, przewrót ten nie został jeszcze do końca intelektualnie i społecznie „przetrawiony”. Bo czy dokonania dwudziestowiecznego modernizmu są dobrze poznane i zrozumiane? Na ile powszechna wiedza przekracza znajomość kilku ikonicznych nazwisk i budynków, cytatów lub bon motów powiązanych z modernizmem? Przeciętny odbiorca doświadczający przestrzeni ukształtowanej przez myśl modernistyczną zasługuje, by otrzymać na jej temat jak najwięcej atrakcyjnie i przystępnie podanej wiedzy. Dostarczy jej Festiwal Nowy Plan – coroczne wydarzenie poświęcone modernistycznej architekturze, urbanistyce i sztuce organizowany wspólnie przez poznański oddział SARP oraz Inicjatywę Centrum Otwarte.

Nowy Plan przeznaczony jest zarówno dla specjalistów, entuzjastów, jak i laików. Ma zamiar skupiać się za każdym razem na innym zagadnieniu, zjawisku, okresie lub twórcach architektury modernistycznej. Lokując się w Poznaniu ma ambicje podkreślenia roli modernizmu w rozwoju powojennego miasta, ale chce także sięgać dalej – umieszczając wątki lokalne w szerokim, ogólnopolskim lub światowym kontekście.

W tym roku hasłem przewodnim jest Luksus, choć wielu mieszkańcom osiedli z wielkiej płyty zestawienie luksusu i moderny może wydać się dziwne. Tym bardziej, że modernizm nie miał ambicji tworzenia luksusu w tradycyjnym znaczeniu tego słowa – utożsamianego ze zbytkiem, nadmiarem, blichtrem i wyjątkowym komfortem. Przeciwnie – niósł obietnicę bardziej racjonalnej, zdrowej, sprawiedliwej i „demokratycznej” przestrzeni. Paradoksalnie – materializacja tych postulatów oznaczała dla szerokich mas przeniesienie się na wyższy poziom, a więc – swego rodzaju luksus, choćby w postaci osobnych mieszkań „z wygodami”: centralnym ogrzewaniem, bieżącą ciepłą wodą, nasłonecznionymi pokojami. Ale to niejedyny przypadek, kiedy modernistyczną architekturę i urbanistykę można powiązać z luksusem. Już sam fakt modernizacji i stosowania nowoczesnych rozwiązań stawiał dokonania modernizmu na awangardowej, a więc także modnej i pożądanej pozycji. Nowoczesne hotele, domy wczasowe i wille należą do żelaznego modernistycznego repertuaru zarówno w krajach kapitalistycznych, jak i tzw. „demokracjach ludowych”. Olśniewały nowoczesnymi materiałami, wyglądem, a także standardem przekraczającym atrakcje dostępne po tej stronie „żelaznej kurtyny”. Czy modernizm i jego współczesne pochodne nadal mogą kojarzyć się z luksusem? Czym w ogóle jest luksus w architekturze? Co oznacza dziś, a co rozumiano jako luksus kilka dekad temu? Na te pytania pozwolą odpowiedzieć cykle wykładów, debat, spacerów i ekspozycji w ramach poświęconej luksusowi pierwszej edycji festiwalu Nowy Plan.

Szczegółowy program festiwalu znajdą Państwo na stronie internetowej wydarzenia.

Festiwal Nowy Plan – I Festiwal Architektury Modernistycznej
Koordynatorzy: Magdalena Wypusz (Stowarzyszenie Architektów Polskich),
Andżelika Jabłońska (Centrum Otwarte), Jakub Głaz (Centrum Otwarte)
Od 4 do 10 czerwca 2018 roku
Poznań

Dodaj komentarz