Piotr Kłodkowski Imperium Boga Hanumana

Już 20 czerwca nakładem Wydawnictwa Znak ukaże się reportaż byłego ambasadora RP w Indiach, Piotra Kłodkowskiego Imprerium Boga Hanumana. Autor pokazuje ten kraj od nie znanej dotąd strony.

„Imperium Boga Hanumana” Piotr Kłodkowski, okładka (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

„Imperium Boga Hanumana” Piotr Kłodkowski, okładka (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Indie są miejscem, które fascynuje, intryguje i poraża skrajnościami. To tu premier, niczym dawni monarchowie, paraduje w marynarce, na której złotą nicią kazał wyszyć swoje inicjały, podczas gdy na ulicach miliony nadal żyją w nędzy. To nad Gangesem mimo archaicznego systemu kastowego rozwijają się najnowsze na świecie technologie. To w Indiach – mimo że dominuje tu hinduizm – za kilkanaście lat będzie mieszkać największa na świecie społeczność muzułmanów.

Dzięki pełnionej funkcji autor tej książki mógł wejść za zamknięte drzwi. Spotykał się z mężami stanu, potężnymi biznesmenami, wpływowymi dziennikarzami, a nawet artystami z Bollywood – jak choćby z Amitabhem Bachchanem, który czczony jest w jednej z hinduistycznych świątyń. Nie unikał rozmów ze zwykłymi ludźmi: taksówkarzami, sklepikarzami , albo służącymi z Bombaju, Delhi czy Kalkuty. Szukał też w Indiach wątków polskich. Próbując dowieść, jak wiele łączy nasze kraje, opisał historie nie tylko Stefana Norblina, nadwornego malarza bajecznie bogatych maharadżów, czy arcybiskupa Zaleskiego, watykańskiego dyplomaty i budowniczego pierwszego na subkontynencie seminarium duchownego, ale także Dobrego Maharadży, który podczas drugiej wojny światowej dał schronienie polskim dzieciom.

Uczony, dyplomata, reporter, podróżnik i gawędziarz w jednej osobie. O współczesnych Indiach i doskonałym smaku Orientu nikt nie pisze tak jak on.  — Wojciech Jagielski

Piotr Kłodkowski pokazał mi Indie, w których niewyobrażalnie daleka przeszłość jest codziennym doświadczeniem i nieuchronnym kształtem przyszłości. Oto jest książka, która was w ten żywioł wprowadzi. Nie zna granic świata, kto nie doświadczył Indii. Najlepiej z Piotrem Kłodkowskim. — Piotr Mucharski, redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego”

Piotr Kłodkowski Imperium Boga Hanumana
Premiera: 20 czerwca 2018 roku
Wydawnictwo Znak

Dodaj komentarz