Nagła śmierć głównego bohatera

W okresie średniowiecza we Francji po śmierci króla marszałek dworu natychmiastowo ogłaszał imię nowego monarchy, by nie dopuścić do sporów i walk o sukcesję. „Le roi est mort, vive le roi!” ( z franc. ,,umarł król, niech żyje król!”) – to skondensowany podwójny przekaz oznajmiający fakt negatywny, ale zarazem, natychmiastowo nakazujący celebrację wyboru nowego przywódcy.

„Nagła śmierć głównego bohatera” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Nagła śmierć głównego bohatera” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zmiana następuje błyskawicznie, nie pozostawia czasu na wątpliwości, gwarantuje kontynuację i bezpieczeństwo. „Le roi est mort” pozbawione drugiego członu wywołuje przeciwny skutek, budzi lęk i niepokój, może nieść ze sobą poważne konsekwencje, a w szczególności kłopoty.

Wyobraźmy sobie sytuacje w których dobre wiadomości nie nadchodzą. Główny bohater na którego liczyliśmy od początku, na którego właściwie skierowano naszą uwagę, ponosi porażkę i ginie. Ani śladu nowego protagonisty. Kryzys w centrum dowodzenia spowodowany brakiem lidera. Kim był ten bohater? Tradycyjnym zlepkiem pozytywnych cech i wcieleniem cnót, a może nawróconym pijakiem i bandytą? To nie ważne, widzieliśmy już wielu, narzuconych i wybranych. Tym razem rezygnujemy z bohatera.

Czy świat bez przywódcy/lidera skazany jest na porażkę? Czy wizja świata pozbawionego liderów to wizja utopijna? Przywódca/lider/bohater jako główna figura, koncentrująca uwagę i ulokowana w centrum wydarzeń pełni kluczową role w rozwoju akcji. Na nim skupione są oczy tłumów, o nim piszą/mówią, jego portretują. Wreszcie staje się reprezentacją zbiorowego interesu, twarzą dla tłumu, jego ustami. Czyimi słowami przemawia? Komu pomaga? Może stał się ofiarą swojego losu, generując bieg zdarzeń zamienił się w zdalnie sterowany mechanizm? Nie wprowadzajmy głównego bohatera do akcji, przyjrzyjmy się pozostałym postaciom, zwierzętom i obiektom, czy machineria zdarzeń nadal funkcjonuje sprawnie?

Nagła śmierć głównego bohatera to wspólny projekt organizowany przez Galerię Promocyjną oraz Galerię LATARKA w Budapeszcie.

Nagła śmierć głównego bohatera
Artyści
: Jakub Ciężki, Bartosz Kokosiński, Ivo Nikić, Tomasz Piars, Drsz Gwizdala, László Győrffy, Aron Barath
Kuratorzy: Patrycja Rup, Kaja Werbanowska
Wernisaż: 6 czerwca 2018 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 1 lipca 2018 roku
Galeria Promocyjna w Warszawie

Dodaj komentarz