Madeline Miller Kirke

Druga powieść w karierze pisarskiej Madeline Miller, której debiut nagrodzono prestiżową Nagrodą Orange. Kirke to epicka opowieść oparta na motywach mitologicznych z perspektywy kobiecej.

Madeline Miller „Kirke” okładka (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Madeline Miller „Kirke” okładka (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Mity zawsze były domeną mężczyzn. Wszystkie teksty starożytne, będące fundamentem zachodniej cywilizacji, przyswojone zostały w kulturze za ich sprawą. To mężczyźni przetłumaczyli je i napisali po swojemu. Kobiety są więc przedstawiane jako tragiczne ofiary, okrutne morderczynie albo postacie bez właściwości, pełniące jedynie role córek, matek, opiekunek. Pierwsze tłumaczenie Odysei na język angielski przez kobietę ukazało się w XXI wieku, dokładnie rok temu. Dokonała go Emily Wilson, absolwentka Oksfordu i profesor filologii klasycznej, a jej tekst jest diametralnie różny od tej wersji eposu, którą do tej pory znali anglojęzyczni odbiorcy. Okazało się, że postacie kobiece były we wcześniejszych przekładach z rozmysłem pomijane lub dyskredytowane, przedstawiane jako próżne lub głupie.

W domu Heliosa, boga słońca i najpotężniejszego z tytanów, rodzi się córka. Kirke jest dziwnym dzieckiem – nie tak potężnym jak ojciec ani tak bezwzględnym jak matka… Dziewczyna próbuje odnaleźć się w świecie śmiertelników, lecz odkrywa w sobie czarnoksięską moc, dzięki której może zagrozić samym bogom. Z tego powodu zostaje wygnana. Nie zamierza jednak przestać kształcić się w czarach. Jej ścieżki skrzyżują się z Minotaurem, Dedalem, jego synem Ikarem, morderczą Medeą i, oczywiście, z przebiegłym Odyseuszem.

Samotna kobieta zawsze narażona jest na niebezpieczeństwo, a Kirke nieświadomie budzi gniew zarówno w ludziach, jak i w mieszkańcach Olimpu. Aby ochronić to, co kocha, będzie musiała zebrać wszystkie siły i zdecydować, czy należy do bogów, z których się urodziła, czy do śmiertelników, których pokochała.

Madeline Miller – urodzona w Bostonie, dorastała w Nowym Jorku i Filadelfii. Studiowała łacinę i grekę, jest wielbicielką i znawczynią Szekspira. Ukończyła Uniwersytet Browna, gdzie zdobyła dyplom licencjacki, a potem magisterski z filologii klasycznej. Studiowała także nauki społeczne na uniwersytecie chicagowskim i dramaturgię na Yale, gdzie skupiała się na scenicznych adaptacjach utworów antycznych. Od piętnastu lat uczy w liceum i prowadzi zajęcia teatralne. Mieszka w stanie Pennsylvania z mężem i dwójką dzieci.

Jej debiutancką powieść Achilles. W pułapce przeznaczenia uhonorowano prestiżową Nagrodą Orange w 2012 roku i przetłumaczono na dwadzieścia pięć języków. Książka zawojowała światowe listy bestsellerów na czele z tą najsłynniejszą i najpilniej śledzoną, publikowaną w „New York Timesie”.

Eseje Madeline Miller o kulturze, sztuce i literaturze antycznej publikują między innymi „Guardian”, „New York Times” oraz „Wall Street Journal”.

Madeline Miller Kirke
Wydawnictwo Albatros
Premiera: 13 czerwca

Dodaj komentarz