Bajki od rzeczy

W maju Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN wydał książkę Grażyny Lutosławskiej Bajki od rzeczy.

Grażyna Lutosławska, „Bajki od rzeczy”, fot. Joanna Zętar (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Grażyna Lutosławska, „Bajki od rzeczy”, fot. Joanna Zętar (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Co się stanie, gdy but prawy pokłóci się z butem lewym? Albo gdy telefon zakocha się w sznurku? Jak się potoczą losy guzika, który nie traci nadziei i nieco przesadnie kłótliwych garnków?

Bajki od rzeczy Grażyny Lutosławskiej to bajki z podwójnym dnem. Dla dzieci, ale i dla dorosłych. Autorka pisze o rzeczach małych i dużych, potrzebnych i już niepotrzebnych, których historie odsłaniają prawdę o świecie – to, co filozofowie zwykli nazywać istotą rzeczy.

Grażyna Lutosławska jest poetką codzienności. W jej bajkowej prozie rzeczywistości rosną skrzydła – mówi pisarka Agata Tuszyńska.

Książka Bajki od rzeczy sama w sobie jest rzeczą piękną. Nad jej fizyczną formą pracowali Idalia Smyczyńska, Robert Zając i Paweł Szarzyński z kolektywu kilku.com.

Naszym celem było zakomponowanie każdej strony książki tak, aby tekst harmonizował z narracją obrazem. Część obiektów składających się na ilustracje była wykonana techniką skanowania 3D. Dzięki temu dysponujemy hiperrealistycznymi, wirtualnymi modelami wybranych przedmiotów – bohaterów bajek – mówią projektanci.

Grażyna Lutosławska (do 2008 roku Ruszewska) – dziennikarka radiowa, pisarka, autorka słuchowisk radiowych, książek dla dzieci, sztuk teatralnych, esejów, tekstów piosenek, wykładowczyni i moderatorka wydarzeń kulturalnych. Urodziła się 14 września 1964 roku w Siedlcach. Ukończyła Wydział Filozofii UMCS. Od 1988 roku jest związana z Polskim Radiem Lublin.

Grażyna Lutosławska, Bajki od rzeczy
Premiera: maj 2018 roku
Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN

Dodaj komentarz