Asia Live: Wietnam

Prezentacja współczesnego wietnamskiego performansu jest kontynuacją współpracy z Galerią Labirynt w Lublinie i jej dyrektorem Waldemarem Tatarczukiem, kuratorem projektu. W cyklu Asia Live! dotychczas wystąpili w Zielonej Górze artyści z Chin i Tajlandii.

„Asia Live: Wietnam” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Asia Live: Wietnam” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tran Luong (ur. 1960, w Hanoi, w Wietnamie) ukończył Uniwersytet Sztuk Pięknych w 1983 roku i następnie założył z innymi artystami grupę Gang of Five. Od 1990 do 1996 roku grupa zorganizowała wystawy w Hanoi, Ho Chi Minh City (dawniej Sajgon), Londynie i Hong Kongu, uczestniczyła w kilku międzynarodowych wystawach grupowych. Tran odgrywał istotną rolę w organizowaniu życia artystycznego w Wietnamie. W 1998 roku został współzałożycielem Nha San Studio, głównej przestrzeni dla sztuki alternatywnej w Hanoi, był również współzałożycielem Centrum Sztuki Współczesnej Hanoi w 2000 roku, pracując jako jego dyrektor do roku 2003. Jego burzliwa rezygnacja była aktem protestu przeciwko korupcji rządu dotyczącej administrowania finansami w sztuce.

Grupa Phu Luc (Appendix) powstała w Hanoi, w 2010 roku, założona przez sześciu młodych artystów. Tworzą refleksyjne, niezwykle precyzyjne, niemal teatralne sceny. W minimalnym stopniu wykorzystują rekwizyty. Ich trwające nawet kilka godzin performensy składają się z powtarzających się w medytacyjnym rytmie prostych czynności. Ubrani w czarne spodnie i białe koszule, sprawiają wrażenie dziwacznych urzędników przestrzegających ścisłych reguł kompozycji. Ich złożone performensy pozwalają publiczności wyciszyć się i zwolnić tempa i dokładnie rozważyć takie siły jak – przemoc, wartości i tradycje, siły które funkcjonują pod maską rzekomej standaryzacji i monotonii.

Program:

7 czerwca

  • 3 indywidualne występy (po około 15 minut)
  • 1 występ duetu lub grupy (około 30 do 40 minut)
  • Sound performance (około 20 minut)
  • Publiczne występy w przestrzeni miasta

8 czerwca

  • 4 indywidualne występy (po około 15 minut)
  • 1 występ grupy (około 35 minut)
  • Publiczne występy w przestrzeni miasta

Asia Live: Wietnam
Artyści: Grupa Phu Luc (Appendix) w składzie: Vu Duc Toan, Nguyen Huy An, Ngo Thanh Bac, Nguyen Van Song, Hoang Minh Đuc oraz Nguyen Phuong Linh i Tran Luong
Performance: Tran Luong, Nguyen Phuong Linh, Grupa Phu Luc oraz członkowie grupy solo
Organizator: BWA Zielona Góra
7, 8 czerwca 2018 roku, godz. 19.00

Dodaj komentarz