7. Edycja Europejskiej Nocy Literatury

9 czerwca Przedmieście Oławskie wypełni się prozą najlepszych europejskich pisarek i pisarzy. Podczas organizowanej przez Strefę Kultury Wrocław 7. edycji Europejskiej Nocy Literatury będzie można usłyszeć – nierzadko przedpremierowo – prozę dziesięciu autorów, którzy swoimi tekstami opowiadają o wyobcowaniu, samotności, odrębności.

Europejska Noc Literatury, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Europejska Noc Literatury, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kuratorem nadchodzącej odsłony Europejskiej Nocy Literatury jest dziennikarz kulturalny Michał Nogaś, a fragmenty prozy, które wybrał, splatają się tematycznie, co wyraża hasło tegorocznej edycji – „OBCY” . Kim jest współczesny obcy? To ktoś, kogo się boimy, z kim nie potrafi znaleźć porozumienia, ktoś zupełnie inny, nawet jeśli taki sam – tłumaczy Nogaś, odnosząc się do tematów podnoszonych przez dziesięć tekstów, które trafiły do programu tegorocznego ENL-u. Aż siedem z nich 9 czerwca zabrzmi w języku polskim po raz pierwszy.

Wrocławianie przedpremierowo będą mogli usłyszeć, czytaną przez Mateusza Kościukiewicza, Historię przemocy Edouarda Louisa – opartą na faktach powieść młodego Francuza, stanowiącą współczesną fantazję na temat obcego – czy interpretowany przez Justynę Sobolewską tekst ze zbioru esejów Zadie Smith Widzi mi się, w którym czołowa brytyjska pisarka przygląda się temu, co stało się, kiedy Brytyjczycy powiedzieli „tak” wyjściu z Unii Europejskiej. Kolejnymi tytułami, które jeszcze przed oficjalną premierą zaprezentowane zostaną we Wrocławiu, są Mazel tow J.S. Margot – czytana przez Halinę Rasiakównę opowieść o życiu żydowskiej ortodoksyjnej społeczności we współczesnej Belgii – oraz reportaż Marty Mazuś Historie dziwnych samotności, którego fragment wykona Magdalena Kumorek. Za sprawą Michała Żurawskiemu po raz pierwszy w Polsce usłyszymy fragment książki Arnona Grunberga o obsesyjnej miłości ojca do córki – Tirza, Tomasz Knapik zaprezentuje zaś nową powieść Niklasa Orreniusa Strzały w Kopenhadze, opowiadającą o rysowniku Larsie Vilksie, który karykaturą Mahommeta ściągnął na Szwecję gniew społeczności muzułmańskiej. Ostatnią z ENL-owych przedpremier będzie tekst Sashy Marianny Saltzmann Poza siebie – historia siostry poszukującej zaginionego brata, która przy okazji odnaleźć musi poczucie przynależności poza ojczyzną, językiem i płcią. Jej fragment przeczyta dla wrocławskiej publiczności Zofia Wichłacz.

Program Europejskiej Nocy Literatury uzupełni opowiadanie z nowego tomu Katalończyka Jaume Cabré, Podróż zimowa (zaprezentowane przez Wiktora Zborowskiego), oraz poświęcony zagadnieniom rasizmu strukturalnego w Wielkiej Brytanii i całej Europie debiut brytyjskiej dziennikarki i pisarki Reni Eddo-Lodge – Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry (odczytany przez Grażynę Wolszczak). Dziesiątą i finałową pozycją, którą usłyszymy 9 czerwca na Przedmieściu Oławskim, jest Nienawiść to połowa zemsty Emiliosa Solomou, opowieść o samotności pojedynczego człowieka i o podzielonym Cyprze. Głosu bohaterom tekstu laureata Europejskiej Nagrody Literackiej użyczy Dawid Ogrodnik.

7. Edycja Europejskiej Nocy Literatury
9 czerwca 2018 roku
Od godz. 18.00 do 22.30
Wrocław

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR