• 2018-06-01

53 wojny Ewy Bukowskiej w konkursie MFF w Karlowych Warach

53 wojny w reżyserii Ewy Bukowskiej z Magdaleną Popławską i Michałem Żurawskim w rolach głównych znalazł się w konkursie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach. Scenariusz filmu powstał na podstawie autobiograficznej książki Grażyny Jagielskiej Miłość z kamienia.

„53 wojny” fot. Robert Jaworski (źródło: materiały prasowe dystybutora)

„53 wojny” fot. Robert Jaworski (źródło: materiały prasowe dystybutora)

Film Ewy Bukowskiej to historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Anka i Witek są kochającym się małżeństwem. On jest korespondentem wojennym, który większość roku spędza na wojnie. Ona nieustannie czeka, aż mąż wróci do domu. Anka stara się żyć normalnie, jednak niepewność o życie Witka coraz bardziej zatruwa jej rzeczywistość. Gdy on po raz kolejny wyjeżdża w rejony objęte wojną, ona zaczyna szykować się na najgorsze…

Film 53 wojny to opowieść wielowymiarowa. Dziś wojna, przemoc, konflikty lokalne, terroryzm i ogólna destabilizacja to codzienność. Jednym z poziomów filmu, a jednocześnie tłem opowiadania, jest dwadzieścia lat wojen w strategicznych rejonach świata. Film jest zbudowany na opozycji: intymność dwójki głównych bohaterów versus pozornie odległy świat lokalnych konfliktów. — mówi o swoim pełnometrażowym debiucie Ewa Bukowska.

53 wojny to „sugestywny dramat psychologiczny, adaptacja autobiograficznej książki Grażyny Jagielskiej o doświadczaniu wojny z drugiej ręki: nie trzeba być na miejscu wydarzeń, by miały one destrukcyjny wpływ na nasze życie. — piszą organizatorzy festiwalu w Karlowych Warach

W Karlowych Warach 53 wojny znalazły się w konkursie „East Of the West”. To sekcja międzynarodowa pierwszych i drugich filmów z Europy Centralnej i Wschodniej, Bałkanów, Grecji, krajów byłego Związku Radzieckiego i Azji Wschodniej prezentowanych jako światowe, międzynarodowe lub europejskie premiery. Dla 53 wojen będzie to premiera międzynarodowa.

53 wojny Ewy Bukowskiej w konkursie MFF w Karlowych Warach
Do polskich kin trafi 19 października 2018 roku
Dystrybutor: Next Film

Dodaj komentarz