Vivian // spotkanie wokół powieści o Vivian Maier

Miesiąc Fotografii w Krakowie oraz Wydawnictwo W.A.B zapraszają na spotkanie wokół książki Vivian Christiny Hesselholdt – opowieści o losach niezwykłej fotografki Vivian Maier, która pozostawiła po sobie dorobek w postaci 150 tysięcy fotografii. Spotkanie odbędze się 2 czerwca w Krakowie.

„Vivian” Christina Hesselholdt, okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

„Vivian” Christina Hesselholdt, okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Tajemnicza, ekstrawagancka, niezwykle utalentowana – tak w skrócie można opisać Vivian Maier, jedną z najciekawszych postaci fotografii XX wieku. Jej prace, odkryte przez przypadek w 2007 roku, zaledwie dwa lata przed śmiercią artystki, szybko obiegły Internet i od razu stały się sensacją w świecie sztuki. Na co dzień skryta i zagadkowa, pracująca jako opiekunka do dzieci, nikomu nie pokazywała swoich zdjęć.

W czasach nachalnej autopromocji artystów i wybujałego egocentryzmu postać Vivian Maier budzi szczególną fascynację. Kim tak naprawdę była ta ekscentryczna artystka? Dlaczego przez całe życie tworzyła anonimowo? Odpowiedzi na te pytania stara się udzielić Christina Hesselholdt w nietuzinkowej w treści i formie powieści o kultowej fotografce.

Christina Hesselholdt (ur. 1962) – duńska pisarka, autorka kilkunastu książek, laureatka m.in. Beatrice Prisen, Jytte Borberg Prisen i Kritikerprisen. Debiutowała w 1991 roku powieścią Køkkenet, gravkammeret & landskabet. Prawa do jej książki Selskabet (2015) sprzedano na kilka rynków europejskich. Wydana w 2016 roku Vivian, powieść o losach tajemniczej fotografki Vivian Maier, zdobyła nagrodę DR Romanprisen i była nominowana do Nordisk Raads Litteraturpris.

O książce Christiny Hesselholdt i twórczości Vivian Maier opowiedzą:

dr hab. Roma Sendyka (Katedra Antropologii Literatury i Badań Kulturowych UJ)

dr hab. Małgorzata Radkiewicz (Instytut Sztuk Audiowizualnych UJ).

Vivian // spotkanie wokół powieści o Vivian Maier
Spotkanie: 2 czerwca, godz. 18.00
Mercure Kraków Stare Miasto
ul. Pawia 18b

Dodaj komentarz