ANIMATOR się identyfikuje

Od 6 do 12 lipca w Poznaniu odbywał się będzie Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR. Organizatorzy właśnie zaprezentowali identyfikację wizualną tegorocznej – już jedenastej – edycji.

Identyfikacja wizualna 11. MFFA ANIMATOR, proj. Renata Gąsiorowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Identyfikacja wizualna 11. MFFA ANIMATOR, proj. Renata Gąsiorowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Czołówkę kwalifikującego do Oscara 11. Międzynarodowego FestiwaluFilmów Animowanych ANIMATOR  przygotowała polska animatorka Renata Gąsiorowska (zdobywczyni Nagrody Specjalnej Stowarzyszenia Filmowców Polskich za Najlepszy Polski Film Krótkometrażowy – Cipka – na zeszłorocznym MFFA ANIMATOR).

Inspiracją tegorocznej identyfikacji jest główny temat 11. MFFA ANIMATOR – rewolucja w światowym kinie animowanym zainicjowana przez Jana Lenicę i Waleriana Borowczyka w drugiej połowie lat 50. XX wieku.

Swoim charakterem i formą czołówka nawiązuje do estetyki filmów Jana Lenicy, czerpiąc z bogatej tradycji technik animacyjnych wycinanki i kolażu, przy jednoczesnym zachowaniu rozpoznawalnej stylistyki twórczości Gąsiorowskiej – wyjaśnia Filip Kozłowski, programmer ANIMATORA.

W warstwie narracyjnej czy ideowej czołówka oscyluje wokół rewolucji w duchu przemian kulturalno-społecznych.  Te poszukiwania doprowadziły nas do filozofa, teoretyka kultury i mediów Marshalla McLuhana i jego teorii: MEDIUM IS THE MESSAGE / PRZEKAŹNIK JEST PRZEKAZEM, które stało się głównym hasłem 11. MFFA ANIMATOR.

Każdy nośnik promocyjny ukazuje inną postać, dzięki czemu ANIMATOR 2018 ma nie jeden, a cztery plakaty, które ubarwią przestrzeń miejską latem 2018.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR jest festiwalem kwalifikującym do Oscarów. To największe w Polsce wydarzenie kulturalne poświęcone filmowi animowanemu. Na każdej edycji festiwalu prezentowanych jest ponad 300 filmów z całego świata, w tym konkurs, retrospektywy, przeglądy tematyczne i premiery. ANIMATOR to także koncerty, warsztaty oraz bardzo obszerny program dla najmłodszych widzów. Wyróżnikiem poznańskiego festiwalu jest wszechobecna fuzja animacji z muzyką.

Identyfikacja wizualna 11. MFFA ANIMATOR w Poznaniu
Projekt: Renata Gąsiorowska
Prezentacja: maj 2018 roku

11. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR
Od 6 do 12 lipca 2018 roku
Poznań

Dodaj komentarz