MultiPly na festiwalu w Londynie

Intrygujący MultiPly („wielokrotność”), czyli projekt modułowego pawilonu z klejonego krzyżowo tulipanowca amerykańskiego będzie można oglądać od 15 września na dziedzińcu Sacklera obok Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie. Autorami tego wspólnego przedsięwzięcia są: pracownia architektoniczna Waugh Thistleton, firma Arup oraz Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC).

„MulitPly”, Waugh Thistleton, AHEC, Arup (źródło: materiały prasowe)

„MulitPly”, Waugh Thistleton, AHEC, Arup (źródło: materiały prasowe)

MultiPly to jeden z projektów wiodących, przygotowywanych na Festiwal Designu w Londynie – doroczne święto designu w brytyjskiej stolicy. Strukturą będzie przypominał labirynt elementów, nakładających się na siebie i wzajemnie przenikających, zachęcając w ten sposób odwiedzających do nowego spojrzenia na sposób projektowania i budowania domów i miast.

W swej istocie MultiPly dotyka dwóch największych aktualnie wyzwań współczesności: konieczności zapewnienia ludziom schronienia i walki o zahamowanie zmian klimatycznych. Projekt łączy dwa istotne aspekty: technikę budowy modułowej z materiałem konstrukcyjnym spełniającym wymogi zrównoważonego rozwoju.

Nadrzędnym celem projektu jest otwarcie publicznej debaty dotyczącej zapobiegania zmianom środowiskowym, przy wykorzystaniu innowacyjnych, a jednocześnie niedrogich konstrukcji – powiedział Andrew Waugh, współzałożyciel pracowni Waugh Thistleton. Znaleźliśmy się w punkcie krytycznym, zarówno w zakresie budownictwa mieszkaniowego, jak i emisji CO2. Wierzymy, że wszechstronny i w pełni odnawialny surowiec, jakim jest tulipanowiec amerykański – stanie się jedną z istotnych odpowiedzi na te problemy.

W ciągu dnia wysoka na 9 metrów instalacja z tulipanowca zapewni rozrywkę i zabawę. Labirynt poprowadzi odwiedzających przez ciągi schodów, korytarzy i otwartych przestrzeni, zachęcając przy tym do eksplorowania potencjału drewna w architekturze. Wieczorami z kolei, subtelnie oświetlony pawilon stanie się miejscem wyciszenia i kontemplacji, pozwalając gościom zadumać się nad pięknem tego naturalnego materiału.

Schodami w górę i w dół, po mostach i przejściach – w ten sposób konstrukcja pozwoli odwiedzającym doświadczyć przestrzeni i światła – powiedział Waugh.

MultiPly to niezwykle przejrzysta struktura, otwarta na dziedziniec i fasadę Muzeum Wiktorii i Alberta, zachęcająca przechodniów do wejścia do środka, oferując zupełnie nową perspektywę na historyczne mury budynku.

Trójwymiarowa konstrukcja powstanie z 17 modułów wykonanych z amerykańskiego tulipanowca w technologii CLT (drewna klejonego krzyżowo), z łączeniami wykonanymi metodą cyfrową. Projekt zostanie dostarczony na miejsce w płaskich paczkach, po rozpakowaniu gotowych do złożenia, a następnie zmontowany w niecały tydzień. Po zakończeniu festiwalowej prezentacji modułowa konstrukcja pawilonu umożliwi jego rozebranie i powtórne złożenie w innej lokalizacji.

Pracownia Waugh i Thistleton od dziesięcioleci jest pionierem w zakresie innowacyjnego wykorzystania drewna w budownictwie. MultiPly stanowi test nowej, bardziej zrównoważonej metody budowania, łączącej projekt modułowy z łatwo dostępnym materiałem o ujemnym śladzie węglowym – tulipanowcem amerykańskim, powiedział David Venables, Dyrektor AHEC na Europę. W przeszłości AHEC współpracował z wieloma znakomitymi architektami, takimi jak David Adjaye, Amanda Levete, Alex de Rijke czy Alison Brooks. Teraz postanowiliśmy nawiązać współpracę z Waugh i Thistleton, aby móc w pełni wyeksponować właściwości strukturalne, estetyczne i środowiskowe klejonych krzyżowo paneli z tulipanowca amerykańskiego.

A Carolina Bartram, kierownik projektu z ramienia firmy Arup, dodaje:

MultiPly stanowi kontynuację naszych badań nad zastosowaniem paneli klejonych krzyżowo z drewna liściastego w instalacjach takich jak The Timber Wave, The Smile czy Endless Stair. Zapewnia radość eksperymentowania z tym przyjemnym w dotyku i łatwym do wykorzystania materiałem. Na pozór prosty zbiór poukładanych na sobie pudełek to w istocie skomplikowane wyzwanie konstrukcyjne, tym ciekawsze, że ustawione na niedawno ukończonym, eleganckim dziedzińcu Sacklera przy Muzeum Wiktorii i Alberta. Jesteśmy zachwyceni, że będąc jednocześnie wykonawcami prac konstrukcyjnych na dziedzińcu Sacklera możemy dodatkowo pracować przy projekcie MultiPly.

Obok London Fashion Week, Frieze Art Fair i London Film Festival, Festiwal Designu w Londynie stanowi najważniejsze wydarzenie sezonu jesiennego dla wszystkich twórców. Zainicjowany w 2003 roku w celu promowania Londynu jako światowej stolicy designu i punktu kontaktowego dla międzynarodowej społeczności projektantów, Festiwal potwierdził swą rangę jednej z największych i najbardziej atrakcyjnych imprez w obszarze designu na świecie. W tym roku wydarzenie odbędzie się w dniach od 15 do 23 września. W ciągu dziewięciu dni w brytyjskiej stolicy odbędzie się ponad 400 wydarzeń i szereg instalacji, w tym niezwykle fascynujący program imprez w Muzeum Wiktorii i Alberta oraz liczne atrakcje przygotowane przez ponad 300 partnerów Festiwalu.

MultiPly
Od 15 września 2018 roku
Projekt: Waugh Thistleton, firma Arup, Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC).
Dziedzińcu Sacklera obok Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie

Festiwal Designu w Londynie
Od 15 do 23 września 2018 roku

Dodaj komentarz