Inni ludzie – czytanie fragmentów

TR Warszawa i Facebook zapraszają 5 czerwca do Przestrzeni from Facebook na czytanie fragmentów nowej książki Inni ludzie, której autorką jest Dorota Masłowska. W czytaniu scenicznym w reżyserii Grzegorza Jarzyny wezmą udział aktorzy TR Warszawa – Marcin Czarnik, Dobromir Dymecki, Maria Maj, Sebastian Pawlak, Agnieszka Podsiadlik, Tomasz Tyndyk, Justyna Wasilewska, Agnieszka Żulewska oraz Yacine Zmit.

Masłowska/Jarzyna, plakat (źródło: materiały prasowe TR Warszawa)

Masłowska/Jarzyna, plakat (źródło: materiały prasowe TR Warszawa)

Czerwcowe czytanie sceniczne Innych ludzi Doroty Masłowskiej to początek pracy nad teatralną adaptacją powieści Doroty Masłowskiej, którą w TR Warszawa wyreżyseruje Grzegorz Jarzyna.

Nad realizacją spektaklu pracować będzie kolektyw, w skład którego wejdą aktorzy z zespołu TR Warszawa, kompozytorzy, artyści warszawskiej sceny hip-hopu, twórcy wideo i projektanci kostiumów. Kolejnym etapem pracy będą pokazy work in progress w październiku 2018 roku. Premiera spektaklu planowana jest w sezonie 2018/2019.

Spektakl TR Warszawa Inni ludzie będzie pierwszym w karierze artystycznej Grzegorza Jarzyny musicalem. Scenariusz oparty jest na błyskotliwym, hiphopowym poemacie Doroty Masłowskiej, jednej z najważniejszych polskich pisarek młodego pokolenia, znanej z bestsellerów Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną i Paw królowej oraz głośnego dramatu Między nami dobrze jest (koprodukcja TR Warszawa i Schaubühne Berlin). Miejscem akcji a zarazem bohaterem tej miejskiej antyballady jest Warszawa, pogrążona w smogu metropolia, napędzana narkotykami i alkoholem. Miasto, które przyciąga karierowiczów i nieudaczników, artystów i pracowników korporacji, studentów i dealerów, obiecując złudne szczęście i podrabiany sukces.

Inni ludzie to próba portretu późnego kapitalizmu i problemów przez niego wywołanych: nierówności ekonomicznych i społecznych, frustracji młodego pokolenia, rosnącego nacjonalizmu. To opowieść o dysfunkcjonalnej, podzielonej wspólnocie, którą rozsadzają od środka uprzedzenia i nienawiść.

Czy umiemy przekroczyć klasowe bariery? Czy jesteśmy w stanie przebić informacyjną bańkę i zrozumieć Innych – tych, którzy myślą inaczej, mają inny system wartości, inny język i gust? Czy łączy nas coś więcej poza dostępem do internetu?

Przestrzeń from Facebook to nowe centrum dyskusji, szkoleń oraz wydarzeń kulturalnych. Będzie to inspirujące miejsce skupiające i integrujące wiele grup społecznych w ramach wydarzeń poświęconych m.in. rozwojowi kompetencji cyfrowych i przedsiębiorczości w Polsce.

Dorota Masłowska Inni ludzie – czytanie fragmentów
5 czerwca 2018 roku, godz. 18.30
Przestrzeń from Facebook, ul. Koszykowa 61

Dodaj komentarz