• 2018-05-29

Spotkanie z Lechem Majewskim w Filmotece

W ramach cyklu Twórcy osobni zaprezentowany zostanie film Młyn i krzyż – niezwykle wysmakowane wizualnie dzieło, w którym wątki pasyjne przeplatają się z historią XVI-wiecznej Flandrii, ciemiężonej przez hiszpańskie wojska. 30 maja, po projekcji, odbędzie się spotkanie z reżyserem filmu Lechem Majewskim.

Lech Majewski, „Młyn i krzyż” kadr z filmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Lech Majewski, „Młyn i krzyż” kadr z filmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zrealizowany w 2011 roku Młyn i krzyż to wizjonerski filmowy tableau vivant, czyli tzw. żywy obraz inspirowany malarstwem Pietera Bruegla Starszego. Kanwą do stworzenia filmu była książka Michaela Gibsona Droga na Kalwarię, poświęcona obrazowi Droga krzyżowa. Przełożenie estetyki malarstwa na język kina było efektem zastosowania warstwowej kompozycji obrazu i niekonwencjonalnych technologii. Poszczególne ujęcia są efektem skomplikowanego łączenia ze sobą obrazów malarza i zdjęć filmowych (czasem jeden kadr zawiera aż 500 przenikających się nawzajem „warstw”). Film przykuwa uwagę również za sprawą genialnych kostiumów Doroty Roqueplo oraz kreacji aktorskich Rutgera Hauera, Michaela Yorka i Charlotte Rampling.

Po seansie odbędzie się spotkanie Lechem Majewskim, które poprowadzi Tomasz Kolankiewicz. Reżyser opowie m.in. o pracach nad nowym filmem Dolina bogów, w którym zagrają John Malkovich, Josh Hartnett oraz Charlotte Rampling.

Lech Majewski to prawdziwy człowiek renesansu – reżyser, nie tylko filmowy, ale również teatralny i operowy, scenarzysta, producent, prozaik, malarz, wykładowca, członek Gildii Reżyserów Amerykańskich. W 1977 roku ukończył wydział reżyserii Łódzkiej Filmówki, studiował również grafikę na ASP. Niedługo po debiucie wyjechał z Polski i od tej pory tworzy głównie za granicą. Do jego najważniejszych dzieł należą: Wojaczek, Ogród rozkoszy ziemskich oraz Młyn i krzyż.

Spotkanie z Lechem Majewskim w Filmotece
30 maja 2018 roku, godz. 19.00
Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny
obowiązują darmowe wejściówki

Dodaj komentarz