• 2018-05-29

Nagroda specjalna dla Grzegorza Jarzyny

W niedzielę, 27 maja, na zakończenie Festiwalu Komedii – festCO pokazany został spektakl TR Warszawa Między nami dobrze jest w reżyserii Grzegorza Jarzyny. Tego samego wieczoru na uroczystej gali wręczenia nagród, Grzegorz Jarzyna otrzymał nagrodę specjalną za całokształt dorobku artystycznego.

„Między nami dobrze jest” reż. Grzegorz Jarzyna (źródło: materiały prasowe TR Warszawa)

„Między nami dobrze jest” reż. Grzegorz Jarzyna (źródło: materiały prasowe TR Warszawa)

Rumuński Festiwal Komedii – festCO został założony w 2003 roku przez aktora George’a Mihăiţă, dyrektora Teatr Komedia w Bukareszcie w celu promowania rumuńskiego teatru. W 2017 roku FestCO w programie znalazły się spektakle z Chin i Stanów Zjednoczonych, dzięki czemu zyskał status międzynarodowego festiwalu teatralnego.

Tegoroczny program festiwalu składał się z dziesięciu najlepszych rumuńskich przedstawień teatralnych. Wśród wydarzeń towarzyszących i obecności TR Warszawa na festiwalu znalazły się m.in. czytanie performatywne sztuki Doroty Masłowskiej Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku, warsztaty aktorskie prowadzone przez Grzegorza Jarzynę oraz spotkanie reżysera z publicznością.

Między nami dobrze jest reż. Grzegorz Jarzyna

Dedykowany pamięci Danuty Szaflarskiej (1915-2017) spektakl Między nami dobrze jest w reżyserii Grzegorza Jarzyny na podstawie tekstu Doroty Masłowskiej miał swoją prapremierę w marcu 2009 roku w berlińskim Schaubühne am Lehniner Platz. Spektakl powstał w koprodukcji TR Warszawa i Schaubühne am Lehniner Platz i jest jednym z największych przebojów TR Warszawa – oblegany przez widzów, chwalony przez krytykę i wielokrotnie nagradzany na festiwalach.

Między nami dobrze jest to śmieszny i poruszający portret podzielonego polskiego społeczeństwa, przytłoczonego ciężarem traumatycznej historii, rozdartego międzynarodową dumę i poczucie wstydu. Za pomocą szalonego, pełnego inwencji języka i ostrego jak brzytwa humoru Dorota Masłowska portretuje współczesną Polskę, w której nuworysze, pseudoartyści i medialni celebryci spotykają się z rozczarowaną młodzieżą i żyjącymi na skraju ubóstwa ludźmi z klasy pracującej. Wszyscy próbują utrzymać się na powierzchni toksycznej mieszaniny komercji, katolickiego nacjonalizmu i idealizowanej tragicznej przeszłości.

Nagroda specjalna dla Grzegorza Jarzyny
27 maja 2018 roku
W ramach Festiwalu Komedii – festCO

Dodaj komentarz