Na wskroś piękna. Historia Heleny Modrzejewskiej

Wydawnictwo Iskry przedstawia swoją najnowszą publikację – biografię aktorki Heleny Modejrzewskiej. Na wskroś piękna. Hisotria Heleny Modrzejewskiej już w księgarniach.

„Na wskroś piękna. Historia Heleny Modrzejewskiej”, Arael Zurli, okładka (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

„Na wskroś piękna. Historia Heleny Modrzejewskiej”, Arael Zurli, okładka (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Legendarna już za życia. Inteligentna i wrażliwa artystka, niekwestionowana królowa polskich desek teatralnych. Debiutowała na prowincjonalnych galicyjskich scenach, by pełnię swego talentu zaprezentować przed publicznością za Oceanem. Helena Modrzejewska do dziś w równym stopniu zachwyca, co intryguje: czy była nieślubną córką księcia Władysława Sanguszki? Jej fascynujące życie, rozpięte pomiędzy dwa kontynenty, Europę i Amerykę, pełne jest zagadek, domysłów i mitów. Na wskroś piękna, na wskroś tajemnicza.

We Lwowie Zimajer przekonał dyrekcję teatru do udzielenia Helenie pozwolenia na kilka próbnych występów, spełniło się więc jej marzenie o zagraniu z dobrymi partnerami przed wielkomiejską publicznością. Co ciekawe, zupełnie nie odczuwała tremy. Tłumaczyła to po trosze młodzieńczą brawurą, a po trosze wzrastaniem obaw w miarę utrwalania się dobrej opinii: „wówczas boimy się spaść z piedestału, na który wyniosła nas publiczność i głosy krytyki”. Debiut był udany pomimo zabawnej wpadki ze strzelbą. Helenka wystąpiła w sztuce autorstwa Konstantego Majeranowskiego Domy polskie w XVII wieku, gdzie grała dzielną dziewczynę broniącą zamku przed napastnikami i zabijającą strzałem jednego z nich. Umówiony do tego statysta nie mógł przyjść na próbę, więc przysłał zastępcę, tego z kolei musiał zastąpić inny mężczyzna, a gdy uznano, że się nie nadaje, wzięto zamiast niego staruszka z obsługi teatru. Wszyscy czterej panowie, widać nie dogadawszy się ze sobą, przyszli na premierę, wmieszali w tłum szturmujący zamek, po czym równocześnie padli od jednego strzału Helenki. Scenka była tak komiczna, że napisały o niej gazety, ale debiutantce to w niczym nie zaszkodziło; wprost przeciwnie, krytycy jednomyślnie doradzali dyrekcji teatru zaangażowanie tak zdolnej aktorki. Dostała w rezultacie angaż na osiemnaście miesięcy, niestety z bardzo marną gażą. — fragment książki

Na wskroś piękna. Historia Heleny Modrzejewskiej
Arael Zurli
Premiera: 28 maja 2018 roku
Wydawnictwo Iskry

Dodaj komentarz