• 2018-05-29

14. Ladies’ Jazz Festival

Na scenie w Gdyni i Wejherowie między 20 a 27 lipca odbędzie się po raz czternasty Ladies’ Jazz Festival. Wystąpią m.in. takie gwiazdy jak Dee Dee Bridgewater, Jane Monheit, Dorota Miśkiewicz, Ayo. i Melody Gardot.

Dorota Miśkiewicz (źródło: materiały prasowe)

Dorota Miśkiewicz (źródło: materiały prasowe)

Tegoroczny festiwal rozpocznie jedna z największych gwiazd wokalnego jazzu wszechczasów, po 9 latach od poprzedniego występu na Ladies’ Jazz Festival, w fantastycznej formie, jak zwykle wybuchowo energetyczna, wesoła, nad wyraz profesjonalna i wspaniała pani Dee Dee Bridgewater.

21 lipca wystąpi Dorota Miśkiewicz – Caminho para Evora feat. Miroca Paris – specjalny projekt festiwalowy przygotowany przez naszą artystkę i wieloletniego współpracownika bosonogiej gwiazdy z Wysp Zielonego Przylądka, Cesarii Evora, Mirocę Parisa – pieśni piękne, rzewne, taneczne, pełne przestrzeni, emocji i słońca.

Dzień później, również w Teatrze Muzycznym wystąpi Ayo. Ta wspaniała artystka, która kilka lat temu zawojowała świat swoim debiutanckim albumem, mająca po swojej babce również domieszkę krwi polskiej przedstawi festiwalowej publiczności swój piąty już album.

23 lipca jedyny występ w Polsce, jedyny występ festiwalowy w gościnnej Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie – Jane Monheit. Jane Monheit już przeszło 10 lat występuje na scenach jazzowych świata.

W dniach 24–26 lipca organizatorzy przewidują ogólnodostępne koncerty w przestrzeni publicznej Gdyni. Słuchacze będą mieli okazję uczestniczyć w prezentacjach laureatek konkursu o Grand Prix Ladies’ Jazz Festival, któremu przewodniczy Urszula Dudziak.

Grand Finale 27 lipca odbędzie się w Hali Sportowo-Widowiskowej w Gdyni. Wystąpi nie kto inny jak Melody Gardot – miłośniczka polskich pierogów i pieprznych polskich wypowiedzi odziedziczonych po temperamentnej polskiej babci, autorka wielu smooth jazzowych hymnów. Artystka ma na swym koncie cztery płyty: Worrisome Heart, balladowe preludium do kariery: My One and Only Thrill – wysmakowaną zaaranżowaną na orkiestrę przez Vince’a Mendozę, multikulturową The Absence, przesiąknięty najprawdziwszym bluesem znad Missisipi, magicznie mroczny Currency of Man.

14. Ladies’ Jazz Festival
Od 20 do 27 lipca 2018 roku
Gdynia, Wejherowo

1 komentarz do artykułu “14. Ladies’ Jazz Festival”

 1. Mac

  W tym roku dla każdego coś miłego!
  Tradycja jazzu w nowoczesnym wydaniu? – Dee Dee Bridgewater, jedna z największych gwiazd wokalistyki jazzowej naszych czasów, do tego nasza festiwalowa przyjaciółka – czy znów przyjedzie z niesfornym psiakiem?
  Idzie nowe? – Jane Monheit – zbiera nagrody, wyróżnienia, pochwały, sprzedaje coraz więcej płyt, a do Polski przyjedzie po raz pierwszy i da jedyny w tym roku koncert w naszym kraju właśnie na Ladies’ Jazz Festival! No i prócz niej finalistki konkursu Grand Prix festiwalu i zeszłoroczna zwyciężczyni, Judyta Pisarczyk, otwierająca swoim recitalem pierwszy dzień festiwalu.
  World Music? Moiry? Taniec i słońce? – Dorota Miśkiewicz wraca i reinterpretuje swoją współpracę z Cesarią Evora w dziesięciolecie swego pierwszego (jeśli ktoś pamięta, na pewno potwierdzi, że udanego) występu na Ladies’ Jazz Festival w Gdyni, a do tego fantastyczni muzycy towarzyszący…
  Więcej piosenki, reggae, popu, jeszcze bardziej delikatnego smooth? – Ayo.! – po latach nieobecności (choć nawet mieszkała w Polsce), ze swym piątym, nowym albumem, aby rozgrzać nasz Bałtyk do czerwoności!
  I na finał – Melody Gardot! – Fe No Me Nal Na artystka!, jedna z jeśli nie najważniejsza obecnie śpiewająca i tworząca po angielsku, z płyty na płytę inna, z płyty na płytę coraz bardziej dojrzała, wielobarwna, dopracowana – brzmi jak opis debiutantki? Kto był choć raz na jej koncercie, wie, że nie ma nań przypadku, zbędnych gestów, słów: to misterium, teatr, spektakl na najwyższym poziomie i za każdym razem jest jeszcze lepszy, jeszcze głębiej zapadający w pamięć. A że Melody ma talent do melodii, i wydała swą pierwszą płytę koncertową, to tym bardziej warto temu zjawisku się przyjrzeć na żywo.
  Ladies’ Jazz Festival 20-27 lipca nad polskim morzem!
  Jedyny taki festiwa dam, które czują Jazz na całym świecie!

Dodaj komentarz