Art brut w Polsce 2018 roku – obecność, osobowości, odkrycia

W ramach obchodów Roku Stanisława Zagajewskiego z okazji 10. rocznicy śmierci rzeźbiarza, w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej 5 czerwca we Włocławku organizowane jest II ogólnopolskie sympozjum naukowe pt. Art brut w Polsce 2018 roku – obecność, osobowości, odkrycia.

(źródło: materiały prasowe organizatora)

(źródło: materiały prasowe organizatora)

W 2013 roku, w czasie pierwszego spotkania dominowała dyskusja o definicji art brut, zostały przedstawione ważne wystawy, kolekcje, wydarzenia, a także znane i odkrywane dla widzów sylwetki reprezentantów tego nurtu w sztuce. Ponieważ uczestnicy, którzy przybyli do Włocławka z całej Polski wyrażali chęć kontynuacji tych spotkań została ogłoszona kolejna edycja.

W tegorocznym sympozjum spotkamy się z wybitnymi, doświadczonymi badaczami art brut, którzy mają na co dzień kontakt z twórcami jako organizatorzy wystaw czy kolekcjonerzy, a także arteterapeuci. Poznamy efekty pracy doktorskiej analizującej twórczość S. Zagajewskiego metodami z zakresu wielu dyscyplin naukowych m.in. filozofii czy psychologii. Nie zabraknie też prezentacji sylwetek twórców, którzy są docenieni, jak i tych, których dokonania zobaczymy pierwszy raz.

(źródło: materiały prasowe organizatora)

(źródło: materiały prasowe organizatora)

Uzupełnieniem referatów będzie oprowadzanie kuratorskie po nowo otwartej wystawie biograficznej pt. Ja jestem artysta wielki. Rzecz o Stanisławie Zagajewskim.

Wydarzeniem, zwłaszcza dla osób interesujących się S. Zagajewskim, będzie także pokaz filmu Renaty Borowczak-Nasseri pt. Der Schuh Gottes (Boży but) z 2004 roku.

Zapraszając do udziału w sympozjum, organizatorzy liczą na kolejną, ożywioną dyskusję o polskim art brut grona specjalistów i wszystkich zainteresowanych gości.

II ogólnopolskie sympozjum naukowe Polskie art brut 2018 roku – obecność, osobowości, odkrycia
5 czerwca 2018 roku
Włocławek

Dodaj komentarz