Czym galeria?

Czym galeria? to artystyczny projekt interaktywny przygotowany w ramach akcji Aleje tu się dzieje przez nieformalną grupą Setis Group zrzeszającą absolwentów Zespołu Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego. Projekt obejmuje działania artystów: tworzenie na oczach widzów artystycznego znaku tłumaczącego znaczenie słowa galeria, zaproszenie do interakcji adresowane do przypadkowych przechodniów, obserwatorów, mieszkańców miasta oraz filmową dokumentację akcji i wywiadów z widzami pytanymi o ich rozumienie słowa galeria.

„Czym galeria?” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Czym galeria?” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jak deklarują młodzi artyści: „Naszą ideą jest powrót człowieka do przeżywania, odbioru sztuki w życiu codziennym i pohamowanie powszechnego zjawiska istnienia mas. Dając możliwość poszukiwania własnej tożsamości i odnajdywania poczucia wartości przez doznania estetyczne chcemy zwrócić uwagę na słowo galeria i obudzić u ludzi zainteresowanie i szacunek dla sztuki. Słowo galeria winno być rozumiane jako dom wolności i wypowiedzi artystycznej w różnych odmianach formy i estetyki. Słowa: GALERIA i SZTUKA nie mogą stać się oksymoronem.”

Akcja zrealizowana zostanie w czterech częściach:

27 maja, godz. 15.00–18.00

Podczas pierwszego spotkania Setis Group wykonała na oczach widzów gigantyczny pędzel jako symbol akcji i jednocześnie główny element późniejszej instalacji, która na koniec projektu umieszczona została na fasadzie budynku MGS.

3 czerwca, godz. 15.00–18.00

Malowanie z interakcją widzów 20 metrowego płótna w kolorze czerwieni -kolor krzyku, życia zwracający na siebie uwagę, nie występujący w kolorystyce reszty zabudowań wokół galerii przez co widoczny zastosowując nazwę projektu (Czym GALERIA?)

10 czerwca, godz. 15.00–18.00

Interakcja z mieszkańcami Częstochowy, odciskanie dłoni na płótnie, udokumentowanie filmowo/fotograficznie działania performatywnego z późniejszą ekspozycją otrzymanych efektów sztuki cyfrowej.

17 czerwca, godz. 15.00–18.00

Finalne połączenie wszystkich powstałych elementów, montaż instalacji wraz z ekspozycją dokumentacji przebiegu akcji w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie.

Czym galeria? Akcja artystyczna Setis Group
27 maja oraz 3, 10, 17 czerwca 2018 roku
III Aleja NMP 64/ Plac przed Galerią Sztuki w Częstochowie

Dodaj komentarz