Zdobycz i wierność Jerzy Pietrkiewicz

Intrygująca powieść historyczna polskiego pisarza osiadłego od czasu wojny w Wielkiej Brytanii w tłumaczeniu Jacka Dehnela.

Jerzy Pietrkiewicz „Zdobycz i wierność”, Wydawnictwo W.A.B, okładka (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Jerzy Pietrkiewicz „Zdobycz i wierność”, Wydawnictwo W.A.B, okładka (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Powieść łotrzykowska Jerzego Pietrkiewicza, napisana po angielsku w 1955 roku, rozgrywa się w siedemnastowiecznej Polsce i Rosji, a jej głównym bohaterem jest postać historyczna: szkocki kompozytor i najemnik, kapitan Tobias Hume. Autor każe mu przyczynić się do wyszkolenia wiejskiego chłopaka Dymitra, który miał przejść do historii jako Dymitr Samozwaniec II. Ich przygody przedstawione są nie tylko jako charakterystyczne dla burzliwego wieku siedemnastego, ale i jako zaskakująco aktualne w czasach współczesnych.

Jest rok 1607. Tobias Hume, żołnierz, kompozytor i wynalazca, pojawia się w kresowej wiosce jak rozbitek na brzegu wyspy, mając tylko ubranie na grzbiecie oraz symbole swojego zawodu i swej sztuki: rapier i violę da gamba. Mówi wprawdzie po polsku, ale nauczył się go już na miejscu, jako najemnik (podobnie jak Jerzy Pietrkiewicz, który przybył do Anglii nie znając języka), gdziekolwiek jednak trafia, wszędzie nazywany jest nieodmiennie “Cudzoziemcem”. i choć włada polszczyzną lepiej niż miejscowy dziedzic, pochodzący ze Szkocji Seton – Setoński – który (ze “starej imigracji”) stał się pełnoprawnym polskim szlachciecem – Hume zawsze pzostanie obcym. — z posłowia tłumacza

Zdobycz i wierność Jerzy Pietrkiewicz
Od 16 kwietnia 2018 roku w księgarniach
Wydawnictwo W.A.B.

Dodaj komentarz