Wykład Joanny Rajkowskiej

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na wykład Joanny Rajkowskiej towarzyszący wystawie Czym jest Oświecenie? 200 lat Gabinetu Rycin BUW.

Rytownik nieustalony, „Hydra arystokratyczna” 1789-1799, Akwaforta kolorowana akwarelą (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rytownik nieustalony, „Hydra arystokratyczna” 1789-1799, Akwaforta kolorowana akwarelą (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tematem mojego wykładu są wątpliwości co do funkcji i miejsca błędu w historii ludzkiej myśli. Jak radzą sobie z błędem idee oświeceniowe, zakładające że władza rozumu prowadzi do postępu, prawdy i doskonalenia ludzkości? Jednoznacznie negatywne konotacje, jakie Wiek Światła wyznaczył aberracjom prowadzi do wielu pytań, bo relacja racji i błędu była w XVIII wieku niezwykle problematyczna. Jedną z najbardziej fascynujących formacji intelektualnych tego czasu byli wolnomularze, łączący swobodnie zarówno oświeceniowe idee samodoskonalenia poprzez naukę, jak i alchemię czy okultyzm. Nie będąc filozofką idei opowiem o tym przedstawiając moje projekty poświęcone masonerii w paru europejskich krajach – w Wielkiej Brytanii, Danii, Austrii i w Polsce, projektach pod wspólnym tytułem „Światło Loży”. — Joanna Rajkowska

Joanna Rajkowska (ur. 1968) jest autorką projektów publicznych, obiektów, filmów, instalacji oraz efemerycznych akcji i sytuacji realizowanych w przestrzeni pozagaleryjnej. Najbardziej znane prace artystki: Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich, czyli popularna palma na rondzie de Gaulle’a (2002 – do dziś) i Dotleniacz (istniejący w latach 2006–2007) przybrały formę rzeźb społecznych w przestrzeni publicznej Warszawy. Projekty Rajkowskiej opierają się zwykle na pracy nad specyficznym miejscem, obciążonym historycznie lub ideologicznie, naznaczonym brakiem tożsamości, traumą lub wyparciem.

Wykład Joanny Rajkowskiej
26 maja 2018 roku, godz. 18.00
Muzeum nad Wisłą, Warszawa

Dodaj komentarz