• 2018-05-26

Paryż i dziewczyna

Paryż i dziewczyna, debiut Léonor Serraille, został doceniony na wielu światowych festiwalach, a na ubiegłorocznym MFF w Cannes, otrzymał Złotą Kamerę, w kategorii najlepszy debiut.

„Paryż i dziewczyna” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Paryż i dziewczyna” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Ten francuski komediodramat opowiada historię 30-latki, która po rozstaniu z narzeczonym, musi wziąć odpowiedzialność za własne życie. Paula właśnie zakończyła dziesięcioletni związek i jest na skraju załamania nerwowego. Doszczętnie spłukana, w towarzystwie kota, który stanowi jej jedyny majątek, powraca do Paryża po długiej nieobecności. W trakcie poznawania różnych osób, które los stawia na jej drodze, bohaterka nabiera determinacji, aby zacząć wszystko od nowa – i tym razem wyłącznie na swoich zasadach.

Fantastyczny debiut Léonor Serraille wyróżnia się także niespotykanie feministycznym aspektem – od aktorki na pierwszym planie, przez reżyserkę i scenarzystkę w jednej osobie, po kompozytorkę, kostiumolożkę czy montażystkę – ten film w całości zrealizowały kobiety!

Léonor Serraille – studiowała scenopisarstwo w Fémis – prestiżowej wyższej szkole filmowej w Paryżu. Jeszcze w czasie studiów zaczęła pisać scenariusze i pracować jako dialogistka dla różnych reżyserów. W roku 2016 wyreżyserowała krótki film Body pokazywany na awangardowym festiwalu w Brive-la-Gaillarde. Paryż i dziewczyna jest jej debiutem pełnometrażowym – i od razu wielkim sukcesem: na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes 2017 zdobyła za niego Złotą Kamerę jako druga reżyserka w historii.

Paryż i dziewczyna, reż. Léonor Serraille
Dystrybutor: Aurora Films
W kinach od 1 czerwca 2018 roku

Dodaj komentarz