Niezależny plakat filmowy w ramach 58. KFF

Wystawa Niezależny plakat filmowy prezentuje ponad 50 plakatów, które zostały wydrukowane niezależnie od obiegu dystrybucyjnego i nie stały się oficjalnymi plakatami promującymi film. Już od 28 maja w Galerii Plakatu Dydo w Krakowie.

Niezależny plakat filmowy, Dydo Galeria Plakatu, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Niezależny plakat filmowy, Dydo Galeria Plakatu, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nie zobaczymy tych plakatów na ulicy. Współczesne, autorskie plakaty filmowe, znajdziemy głównie w Internecie i w galeriach, gdzie zachwycają stylem i funkcjonują jako unikalne dzieła sztuki. Są to alternatywne propozycje polskich artystów, gdzie zamiast banalnych zdjęć aktorów, na plakacie pojawia się pomysł graficzny, obraz za pomocą którego można uchwycić emocje filmu.

Obecnie wielu artystów reinterpretuje plakaty do kultowych filmów zagranicznych takich jak The Big Lebowski, Gwiezdne wojny, Lśnienie, jak i filmów polskich: Kochankowie z Marony, Dom Zły, Dekalog. Na wystawie znajdą się również serie plakatów do filmów w reżyserii Davida Lyncha, Woody Allena, Alejandro Jodorowskiego, Romana Polańskiego.

Wśród autorów plakatów są m.in. Leszek Żebrowski, Homework – Joanna Górska i Jerzy Skakun, Sebastian Kubica, Ela Wojciechowska, Kaja Renkas, Sława Harasymowicz, Michał Książek, Jacek Rudzki, Marcelina Amelia i wielu innych.

Wystawa towarzysząca w ramach 58. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Niezależny plakat filmowy w ramach 58. KFF
Od 28 maja do 6 czerwca 2018 roku
Dydo Galeria Plakatu w Krakowie

Dodaj komentarz