30 czerwca w Supraślu rozpocznie się Podlasie SlowFest. To wakacyjna propozycja dla wszystkich szukających odpoczynku, wyciszenia i ciekawych propozycji spędzenia wolnego czasu w otoczeniu natury.

Podlasie Slow Fest, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podlasie Slow Fest, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

W 2017 roku Roman Gutek zamiast Cannes wybrał Podlasie. W zacisznym Supraślu zorganizował festiwal w duchu slow, kontemplacyjny, nastawiony na współuczestnictwo, dyskusje, wycieczki; którego główną ideą było zanurzenie się w naturze i kulturze, odpoczynek, zerwanie z gonitwą i gwarem wielkich imprez. Tak narodził się Podlasie SlowFest, jego druga edycja startuje – w swoim stylu, pomału – 30 czerwca 2018 roku. Oczywiście w Supraślu. Roman Gutek przygotował program filmowy Festiwalu, dyrektorem artystycznym jest Piotr Domagała – gitarzysta jazzowy, kompozytor, współautor sukcesu zeszłorocznej edycji.

Podlasie SlowFest to z złożenia festiwal wakacyjny. Spokojny, rozciągnięty w czasie, nieprzepełniony wydarzeniami. Miejsce przyjazne publiczności, zachęcające do spotkań, rozmów – często trwających do późnych godzin wieczornych – z innymi uczestnikami i zaproszonymi artystami. To święto współuczestnictwa i kontemplacji, trwonienia czasu w ciekawym towarzystwie w duchu slow – mówi Piotr Domagała.

Miedzy czerwcem a sierpniem wśród bogactwa natury i licznych zabytków Supraśla trwają wycieczki piesze i rowerowe, dzienne i nocne wypady z podglądaniem przyrody (w towarzystwie przyrodników prowadzone szeptem, żeby nie zaburzać spokoju), kameralne koncerty polskiej i zagranicznej muzyki slow, w tym spotkanie z tradycyjnymi śpiewaczkami z miejscowości Dobrowody, leniwe pokazy filmowe, słuchowiska, wystawy, a przede wszystkim spotkania, dyskusje i dużo chwil dla siebie.

Program podzielony został na kategorie i ułożony tak, że wydarzenia można dobierać według własnych preferencji i planu dnia. Propozycje nie nakładają się, jest ich maksymalnie kilka dziennie. Wydarzenia filmowe przygotowane przez Romana Gutka to między innymi retrospektywa filmów Ingmara Bergmana na 100-lecie urodzin wybitnego reżysera oraz nagodzony Złotym Niedźwiedziem na Berlinale 2018 Touch Me Not Adinę Pintilie. Propozycje teatralne przygotował Teatr Wierszalin, który w ramach SlowFestu zaprezentuje swój najnowszy spektakl Wykład na podstawie Ksiąg narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego Adama Mickiewicza. Propozycje muzyczne to zestaw najróżniejszych wpływów europejskiej muzyki slow, akustyczno-elektroniczna podróż z dala od hałasu, przez warsztaty Julity Charytoniuk po Radical Polish Ansambl. Wydarzenia w ramach programu kulinarnego koordynuje Jakub Gutek, który zaprasza do wspólnego oglądania i spożywania w ramach projekcji filmowych i wspólnych kolacji.

Jedną z najważniejszych części Podlasie SlowFest jest kultura regionu, którą goście festiwalu będą mogli poznać dzięki szeptuchom – szamankom i uzdrowicielkom funkcjonującym na pograniczu natury, medycyny i religii. Program festiwalu uzupełniają autorskie spotkania literackie, słuchowiska, warsztaty, rajdy rowerowe oraz podglądanie życia lokalnych ptaków i nietoperzy. Organizatorzy nie zapomnieli też o dzieciach: najmłodsi będą mogli zobaczyć filmy z archiwum Gutek Film, zbudować dzikie zwierzęta z patyków czy popływać kajakiem pod opieką przewodnika i rodziców.

Podlasie Slowfest 2018
Od 30 czerwca do 12 sierpnia 2018 roku
Supraśl

Dodaj komentarz