Nabór filmów do konkursów 23. FKE Cinergia

W dniach od 23 listopada do 1 grudnia w Łodzi odbędzie się już po raz 23. Forum Kina Europejskiego Cinergia. To najstarszy w Polsce festiwal poświęcony kinematografiom krajów europejskich.

Forum Kina Europejskiego Cinergia w Łodzi (źródło: materiały prasowe organizatora)

Forum Kina Europejskiego Cinergia w Łodzi (źródło: materiały prasowe organizatora)

W tym roku na festiwalu obejrzeć będzie można około stu filmów. Kilkadziesiąt z nich pojawi się w dwóch wiodących konkursach Cinergii, która docenia polskie i europejskiej debiuty i filmy drugie. Tak jak przed rokiem, kontynuowana będzie idea połączenia w konkursie polskim pełnometrażowych filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych. Ruszył właśnie nabór filmów do obu konkursów.

Forum Kina Europejskiego powstało w Łodzi w 1992 roku, a dziś za jego organizację odpowiada Stowarzyszenie Łódź Filmowa. Producentem festiwalu jest Sławomir Fijałkowski, ceniony w środowisku producent, menadżer, animator kultury, właściciel kultowego Kina Charlie w Łodzi. Hasłem przewodnim 23. Forum Kina Europejskiego będzie w tym roku „Odwaga”, a organizatorzy stawiają pytania: na ile jest ona rozumiana jako przejaw indywidualnej wolności, czy jest nadal interesująca dla kolejnych pokoleń i czy jest dziś w stanie zmieniać świat? Festiwal spojrzeć chce na różne strony „Odwagi”, z głównym naciskiem na odwagę bycia artystą czy twórcą przekraczającym granice we współczesnym świecie. – Takie filmy pokazujemy corocznie w naszym programie, szczególnie w naszych konkursach, takich filmów poszukiwać będziemy także w tym roku – mówi Anna Serdiukow, dyrektor artystyczna 23. FKE Cinergia.

W konkursie polskim Cinergia zaproponowała przed rokiem, ciekawe podejście do polskiego kina. – Pomysł, by w jednym konkursie filmów pełnometrażowych połączyć dokonania twórców filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych sprawdził się doskonale. Otrzymaliśmy wiele pochlebnych opinii na ten temat, które docierały do nas tak z branży jak i od widzów. Będziemy tę ideę kontynuowali – dodaje Krzysztof Spór, dyrektor programowy festiwalu.

Przed rokiem konkursy te na festiwalu Cinergia wygrały gorąco przyjmowane i szeroko dyskutowane filmy Serce miłości Łukasza Rondudy oraz Bliskość Kantemira Bałagowa. Trwa już nabór filmów do konkursów w edycji tegorocznej festiwalu.

Organizatorzy 23. Forum Kina Europejskiego zapraszają twórców do udziału w konkursach Polskich i Europejskich debiutów i filmów drugich. Zgłoszenia do obu przyjmowane będą do 1 października.

23. Forum Kina Europejskiego Cinergia w Łodzi
Od 23 listopada do 1 grudnia 2018 roku

Dodaj komentarz