Koncert: Fisz Emade Tworzywo

Już jutro będzie można się bawić przy dźwiękach muzyki braci Bartosza i Piotra Waglewskich. Panowie działają jako duet producencko-muzyczny od 2002 roku. Ich twórczość nawiązuje przede wszystkim do stylistyki hiphopowej, choć artyści nie stronią także od innych gatunków, co potwierdza zdobycie przez nich Fryderyka w kategorii Album roku – elektronika / indie / alternatywa.

Fisz Emade Tworzywo (źródło: materiały prasowe)

Fisz Emade Tworzywo (źródło: materiały prasowe)

Od 2001 roku wydali 10 płyt utrzymanych w stylistyce hiphopowej lub około hiphopowo-eklektycznej. Jako pierwsi na tak wysokim poziomie wprowadzili w polskim hip-hopie miękkie brzmienia i teksty nawiązując swego czasu do klimatów Native Tongues. Od tamtego momentu, do dzisiaj bracia stale eksperymentują, starając się jednak by wszystkie ich wynalazki łączył jeden składnik – wysoka jakość i zaangażowanie. W wersji koncertowej występują jako Fisz Emade Tworzywo w mocno poszerzonym składzie wsparci znakomitymi muzykami.

Ich płyta Mamut, wydana w 2014 roku, to jedno z największych dokonań zespołu. Uznana przez wielu dziennikarzy muzycznych za płytę roku, uzyskała status Platynowej Płyty, została również laureatem Fryderyka 2015 roku w kategorii Album Roku Elektronika/ Indie/Alternatywa. 9 marca ukazała się kompilacja nagrań zespołu podsumowująca działalność Fisz Emade w latach 2000-2011. To czas kiedy płyty Tworzywa zdominowane były przez rap, narracyjne utwory, nie tak melodyjne i rozśpiewane jak późniejszy okres twórczości. Pełne dystansu i poczucia humoru ale i refleksyjne teksty, to często długie monologi, narracyjne formy doskonale oddające klimat muzyczny lat 90, kiedy to hip-hop był gatunkiem dla braci wręcz rewolucyjnym.

Chociaż trudno mi określić dzisiaj gatunek muzyki, którą dzisiaj tworzymy, to nie ma wątpliwości, że nie brzmiała by tak a być może w ogóle nie było by nas na scenie muzycznej gdyby nie hip-hop lat 90-tych i muzyka takich grup jak Tribe Called Quest i BEASTIE BOYS – mówi Fisz.

Fisz Emade Tworzywo
26 maja 2018 roku, godz. 20.00
Wstęp wolny
Pokój na lato w Warszawie

Dodaj komentarz