• 2018-05-24

Drugi weekend Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego

Nadchodzi drugi weekend 20. Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego organizowanych pod hasłem Wolność krzepi! przez Instytut Kultury w Krakowie. Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego to spotkanie z zabytkami Małopolski, w tym miejscami na co dzień niedostępnymi.

(źródło: materiały prasowe organizatora)

(źródło: materiały prasowe organizatora)

W drugi weekend Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego będzie można zwiedzić Kościół pw. Narodzenia NMP w Racławicach k. Olkusza, zobaczyć piec kręgowy w Płazie czy odwiedzić Kamienicę Bujwidów i gmach główny Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. To okazja, by odwiedzić Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i dwór Żabów w Zbylitowskiej Górze, Klasztor sióstr Sacré Coeur w Tarnowie, willę Eugeniusza Kwiatkowskiego w Tarnowie-Mościcach, dom rodzinny i muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach

W Kościele pw. Narodzenia NMP w Racławicach k. Olkusza będzie można posłuchać opowieści o Wielkiej Wojnie w Racławicach, Życiu codziennym na styku zaborów, akcji ukrycia kościelnych dzwonów przed wojskiem austriackim, proteście mieszkańców przeciw ustaleniom w Brześciu Litewskim w lutym 1918 roku

Uczestnicy będą mogli zobaczyć istniejący do dziś piec do wypału wapna, który na pierwszy rzut oka swym wyglądem przypomina sporych rozmiarów stodołę. By zrozumieć, jak działał, trzeba zajrzeć do jego wnętrza. Krocząc krętym tunelem spowitym ciemnością, w blasku latarki odkryją myśl techniczną, dzięki której przez dziesięciolecia powstawało doskonałej jakości wapno. Za wyjątkowością płazowskiego pieca przemawia też fakt, że można oglądać go w jego naturalnym otoczeniu – wśród nadal użytkowanych wyrobisk.

W krakowskiej Kamienicy Bujwidów zaprezentowana zostanie Saga rodziny Bujwidów z białym orłem w tle. Uczestnicy Dni Dziedzictwa poznają wkład Odona Bujwida w rozwój naszego miasta kraju, poznają go jako miłośnika medycyny, dowiadując się nieco o substancjach i sprzętach medycznych, które pozostały po prowadzonym w kamienicy zakładzie szczepionek, a także o sprzętach, których osobiście używał Odon Bujwid. Usłyszą o tym, jak Kazimiera Bujwidowa walczyła o równouprawnienie kobiet i dowiedzą się Po co nam dziś esperanto, najłatwiejszy język świata?

W Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, Muzeum AGH, Muzeum Kopalni Doświadczalnej AGH – unikatowym w skali kraju i jednym z nielicznych w Europie laboratorium badawczo-dydaktyczne, które powstało w Katedrze Maszyn Górniczych, Przeróbczych i Transportowych Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki – będzie można zobaczyć m.in. pamiątki z różnych okresów działalności Akademii, np. dokumenty założycielskie wydane przez Austriaków, modele urządzeń górniczych i hutniczych, dawną aparaturę laboratoryjną z pracowni i hal maszynowych AGH i wiele innych.

W podtarnowskiej Zbylitowskiej Górze – na wzniesieniu, z którego roztacza się widok na dolinę Dunajca – zwiedzą kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Biała bryła otoczona starymi drzewami to efekt odbudowy po pierwszowojennych zniszczeniach. Jej kształt nakreślił krakowski architekt Ludwik Wojtyczko, a artystyczny wymiar wnętrza kościoła nadał w latach 50. profesor Jerzy Nowosielski. Wśród dawnego wyposażenia zachowała się ława kolatorska rodziny Żabów, która do czasu II wojny światowej zamieszkiwała pobliski dwór. To dawne założenie dworsko-parkowe Moszczeńskich, później Żabów. Według rodzinnych przekazów pochodzi z pierwszej połowy XIX wieku, a projektantem był Piotr Aigner. Choć współczesne przestrzenie klasycystycznego dworu zatraciły swoje piękno, to niedostatki wypełni barwna historia członków rodziny Żabów. Napoleon był podróżnikiem, naukowcem, propagatorem mnemotechniki, Roman – generałem, który krytykował legionistów, a Franciszek – inżynierem rolnictwa, administratorem gospodarstwa rolnego w Mościcach przy Zakładach Azotowych.

Wyjątkową wycieczkę rowerową Dolina Racławki na dwóch kółkach po malowniczej okolicy poprowadzi autor tegorocznej książki towarzyszącej Dniom – Wolność krzepi. Jakub Kornhauser to nie tylko poeta, eseista i naukowiec, ale też wrażliwy na piękno przyrody cyklista. Przemierzając na dwóch kółkach pobliskie Paczółtowice, Gorenice i kamieniołom w Dębiku, uczestnicy nie tylko wzmocnią swoją tężyznę fizyczną, ale przede wszystkim pokrzepią umysły interesującymi opowieściami o regionie.

A to nie wszystko, bo w programie przewidziano szereg wydarzeń: oprowadzania, wystawy, spacery, wizyty w muzeach, warsztaty, przejażdżki drezynowe i wiele innych składają się na bogactwo wrażeń i spotkań, które ukażą historię na nowo.

Jak co roku Małopolskim Dniom Dziedzictwa Kulturowego towarzyszy okolicznościowe wydawnictwo, tym razem w beletrystycznej formie. O obiektach i ich historii napisał Jakub Kornhauser, krakowski poeta, tłumacz, eseista, krytyk literacki i literaturoznawca, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego. Książka będzie dostępna bezpłatnie w punktach informacyjnych MIK oraz w wersji elektronicznej na stronie wydarzenia.

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny, jednak na część z nich obowiązuje rezerwacja miejsc na stronie wydarzenia lub telefonicznie.

Drugi weekend 20. Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego
26 i 27 maja 2018 roku
Kraków i Małopolska

Dodaj komentarz