• 2018-05-24

Teatr na 28. Malta Festival Poznań

Malta wyrasta z teatru. Od pierwszych edycji prezentuje spektakle uliczne i repertuarowe, premiery polskie i zagraniczne, zarówno dzieła twórców teatrów instytucjonalnych, jak i alternatywnych. Nie inaczej będzie w tym roku. W programie festiwalu, który rozpocznie się 15 czerwca, będzie można znaleźć kilkadziesiąt wydarzeń teatralnych.

28. Malta Festival Poznań, fot. M. Oliva Soto (źródło: materiały prasowe organizatora)

28. Malta Festival Poznań, fot. M. Oliva Soto (źródło: materiały prasowe organizatora)

Teatr „skacze w wiarę”

Najlepszym narzędziem dla artysty w dzisiejszych czasach są teatr i praca z ludźmi. Jestem w tej kwestii wielkim idealistą. Teatr pozostaje w opozycji do kapitalistycznej idei sztuki. Nie da się go sprzedać, trzeba go odegrać. Kocham teatr coraz bardziej – mówi Jan Lauwers, założyciel grupy Needcompany, który – razem z Grace Ellen Barkey i Maartenem Seghersem – jest kuratorem tegorocznej międzynarodowej sekcji Malta Festival Poznań – Idiomu Skok w wiarę.

Wśród zaproszonych do Idiomu projektów znalazły się zarówno ich własne spektakle, jak i te wyreżyserowane przez młode pokolenie belgijskich twórców. Na Malcie będzie można obejrzeć m.in. Wojnę i terpentynę na podstawie głośnej książki Stefana Hertmansa w reżyserii samego Jana Lauwersa, oparte na kompozycji Gustava Mahlera FOREVER duetu Lemm&Barkey, nawiązujące do średniowiecznych krucjat 1095 kolektywu Kuiperskaai, kameralne Another One Lobke Leirens i Maxima Stormsa, operę The Moon grupy MaisonDahlBonema, premierowy koncert Needcompany O, Tomorrow’s Parties (or Fun Is Politics) oraz projekty audiowizualne OHNO COOPERATION, czyli Jana Lauwersa i Maartena Seghersa.

Do tematu Idiomu nawiązuje koprodukcja festiwalu Malta i Teatru Zagłębia w Sosnowcu – Mesjasze (albo skoro nie zostało nam już nic do wierzenia, to czy wolno nam podważać coś, w co na nowo moglibyśmy uwierzyć?) w reżyserii Anety Groszyńskiej. To spektakl inspirowany powieścią Györgiego Spiró – tragikomiczną fantazją, montażem źródeł i historyczną rozprawą o polskiej duszy w jednym.

Teatr na poznańskich deskach

Z romantyzmem zmierzyły się także poznańskie teatry instytucjonalne. W ramach Poznania na Malcie – platformy prezentacji lokalnych twórców – będzie można zobaczyć dwa spektakle według dramatów Juliusza Słowackiego. Teatr Polski zaprosi na Kordiana, a Teatr Nowy na Beniowskiego. Balladę bez bohatera. Polski Teatr Tańca wystawi premierę No more tears Ivo Vedrala, a także Dziady_kopia.doc Tomasza Bazana, Polkę i Żniwa Igora Gorzkowskiego, Wesele. Poprawiny Marcina Libera i Gorycz Kai Kołodziejczyk.

Nie zabraknie także spektakli teatrów alternatywnych. W ramach programu Generatora Malta w Scenie Roboczej odbędzie się premiera spektaklu Ludzie Strefy WolnoSłowa. Aleksandra Jakubczak w projekcie Dziewczyny opisują świat przeniesie dziewczyńskie historie z kart pamiętników w przestrzeń teatru, grupa Circus Ferus w RODZINIE zmierzy się z pytaniami o instytucję rodziny, a Monica Duncan, Romuald Krężel i Emmilou Rößling w ramach performansu Żegnaj Olimpio (Ostatnia Inwentaryzacja) oprowadzą wszystkich po dawnym budynku Kina Olimpia. W Republice Sztuki Tłusta Langusta razem z Barbarą Prądzyńską w spektaklu SMOG, czyli o trudnościach z oddechem widzowie wybiorą się w podróż na „śmietnik cywilizacji”, podczas ONE albo x scen z życia Justyny Machaj i posłuchają bolesnych zwierzeń pięciu młodych kobiet, a z Radykalną Frakcją Medialną Mazut pochylą się nad codziennymi dylematami wyboru i wartości. Stowarzyszenie Teatralne Antrakt pod przewodnictwem Janusza Stolarskiego zaprosi na Trzy Marie w Centrum Kultury Zamek, nawiązujące do najstarszego dramatu liturgicznego Visitatio sepulchri.

Jak co roku, festiwalowi towarzyszy specjalnie przygotowany na tę okazję program Stary Browar Nowy Taniec, którego kuratorką jest Joanna Leśnierowska. Oprócz projektu w jej reżyserii, będzie można zobaczyć spektakle Petera Pleyera, Anny Nowickiej, Marii Stokłosy, Fédérica Giesa, DJ Fiedela, Antona Stoianova, Thomasa Zamolo, Marii Zimpel, Katarzyny Sitarz, Agaty Maszkiewicz, Renaty Piotrowskiej-Auffret, Janusza Orlika, Jeanine Durning oraz grup Leon And The Wolf i Hodworks.

Teatr na placu

Teatr prezentowany jest także w otwartej przestrzeni placu Wolności. To tam odbędzie się czytanie performatywne dramatu Stefana Hertmansa Antygona w Molenbeek w reżyserii Anny Smolar. Tekst, tłumaczony na zamówienie Festiwalu, będzie miał swoją polską premierę. Na scenie Generatora Malta wystąpią m.in. Magdalena Cielecka w Milczeniu Syren, Kamilla Baar w Ginczanka. Żar-ptak/Fire-Bird i Karolina Czarnecka w Solarium 2.0. Organizatorzy zapraszają również na prezentację nagrania Wesela w interpretacji ponad 70 absolwentów krakowskiej PWST: starszego i młodszego pokolenia gwiazd polskiego kina i teatru. Nie zabraknie spektakli przeznaczonych dla najmłodszych widzów. Projekty teatralne dla dzieci przygotowali m.in. Barbara Prądzyńska, Jarosław Siejkowski, Agnieszka Dubilewicz, Zofia Małkowicz i Marcin Piątyczek.

28. Malta Festival Poznań
Od 15 do 24 czerwca 2018 roku
Malta Fundacja

Dodaj komentarz