Puls – koncert poświęcony Halinie Poświatowskiej

26 maja w Częstochowie polscy wokaliści zmierzą się z interpretacją wierszy Haliny Poświatowskiej. A dokonają tego w wyjątkowych okolicznościach – dźwięków trip hop i drum & bass oraz w towarzystwie muzyków z Wielkiej Brytanii.

„Puls” Koncert poświęcony Halinie Poświatowskiej, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Puls” Koncert poświęcony Halinie Poświatowskiej, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Koncert pod znamiennym tytułem „Puls” będzie miał formę multiwidowiska. Historia poetki zostanie przedstawiona na kilku poziomach, pomogą w tym: muzyka, taniec oraz video mapping.

Chcemy uciec od przyjętego w Polsce sposobu opowiadania poezji, dlatego nie będzie to koncert poezji śpiewanej. Jej tragiczny życiorys, syndrom zamknięcia, fakt że większość swojego życia spędziła w izolacji (dom, szpital), skierowały nas w stronę trip hopu i drum and bass’u, gatunków, które – naszym zdaniem – w najlepszy sposób są w stanie oddać jej sytuację, osobowość i twórczość. Uznaliśmy, że dźwięki nawiązujące do muzyki Portishead, Massive Attack czy Roni Size najlepiej nam do tego posłużą – mówią organizatorzy.

Za aranżacje muzyczne odpowiedzialny jest James Morton – jeden z najzdolniejszych saksofonistów w Wielkiej Brytanii, na co dzień grający m.in. z zespołem The Herbaliser. Natomiast do współpracy zaproszeni zostali m.in. muzycy z Bristolu, którzy w głównej mierze odpowiedają za rozwój tamtejszej sceny trip hop i drum & bass.

Koncert dla Haliny Poświatowskiej jest kolejnym z serii okolicznościowych koncertów, organizowanych przez Wydział Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta Częstochowa. Od kilku lat w Dzień Samorządu Terytorialnego przygotowywane są specjalne koncerty, dedykowane osobom ze świata sztuki, muzyki, którzy związani byli z Częstochową. Dotychczas byli: Janusz Gniatkowski, Kalina Jędrusik oraz Krzysztof Komeda.

Puls – koncert poświęcony Halinie Poświatowskiej
26 maja 2018 roku, godz. 19.00
Plac Biegańskiego, Częstochowa

 

Dodaj komentarz