Lepsze jutro

Lepsze Jutro zawdzięcza swój tytuł nazwie jednego z rodzinnych ogrodów działkowych na wrocławskim Ołbinie. Casus Lepszego Jutrato modelowy przykład sytuacji, w której znalazły się miejskie ogrody działkowe – położone na atrakcyjnych terenach, będące łakomym kąskiem dla deweloperów, z zacieśniającym się wianuszkiem zamkniętych osiedli wokół i wieloma aktorami odgrywającymi różne rolę w ich przestrzeni. W tym kontekście przedwojenny, historyczny teren zielony staje się symbolem przeszłości i naszej przyszłości zarazem.

„Lepsze Jutro” plakat proj. Grupa Projektor (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Lepsze Jutro” plakat proj. Grupa Projektor (źródło: materiały prasowe organizatora)

Któż z nas nie pamięta uroku działkowania? Smaku pomidorów i truskawek z grządki, D.I.Y-owych narzędzi i przetworów ze słoika, wypoczynku i pracy na świeżym powietrzu, chaotycznej zabudowy zderzonej z powojennym modernizacyjnym mitem. Aktywnościom działkowca chcemy przyjrzeć się na nowo, czasem wchodząc w rolę badaczki wizualności, czasem przyglądając się z zainteresowaniem podwórkowej zajawkowiczki. Lepsze jutro to próba spojrzenia na umierającą i odradzającą się w nowej formie miejską aktywność i na dobro wspólne jakie ze sobą niesie.

Artyści: Kwiaciarnia Grafiki, Aleksandra Nowysz, Alicja Patanowska, Kama Sokolnicka, Swojskie Tropiki (Karolina Włodek, Adam Martyniak), Krzysztof Wałaszek, Jaśmina Wójcik, Michał Znojek.

Lepsze jutro
rzecz o ogródkach działkowych
Kuratorki: Joanna Kobyłt, Joanna Stembalska
Wernisaż: 25 maja 2018 roku, godz. 19.00
Od 25 maja do 7 lipca 2018 roku
galeria Studio BWA Wrocław

Dodaj komentarz