• 2018-05-23

Koncert Fisz Emade Tworzywo

W majową sobotę, 26 maja, na scenie Pokoju na lato pojawi się Fisz Emade Tworzywo. Bracia Waglewscy stworzyli duet producencko-muzyczny w stylistyce hiphopowej – jednak nie stronią od innych gatunków muzycznych, co potwierdza fakt otrzymania statuetki Fryderyka w kategorii elektronika /indie/ alternatywa.

Fisz Emade Tworzywo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fisz Emade Tworzywo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Od 2001 r. roku wydali 10 płyt utrzymanych w stylistyce hiphopowej lub około hiphopowo-eklektycznej. Jako pierwsi na tak wysokim poziomie wprowadzili w polskim hip-hopie miękkie brzmienia i teksty nawiązując swego czasu do klimatów Native Tongues. Od tamtego momentu, do dzisiaj bracia stale eksperymentują, starając się jednak by wszystkie ich wynalazki łączył jeden składnik – wysoka jakość i zaangażowanie. W wersji koncertowej występują jako FISZ EMADE TWORZYWO w mocno poszerzonym składzie wsparci znakomitymi muzykami.

Ich płyta Mamut, wydana w 2014 r. roku, to jedno z największych dokonań zespołu. Uznana przez wielu dziennikarzy muzycznych za płytę roku, uzyskała status Platynowej Płyty, została również laureatem Fryderyka 2015 r. w kategorii Album Roku Elektronika/ Indie/Alternatywa. 9 marca ukazała się kompilacja nagrań zespołu podsumowująca działalność Fisz Emade w latach od 2000 do 2011. To czas kiedy płyty Tworzywa zdominowane były przez rap, narracyjne utwory, nie tak melodyjne i rozśpiewane jak późniejszy okres twórczości. Pełne dystansu i poczucia humoru, ale i refleksyjne teksty, długie monologi, narracyjne formy, doskonale oddające klimat muzyczny lat 90, kiedy to hip-hop był gatunkiem dla braci wręcz rewolucyjnym.

Chociaż trudno mi określić dzisiaj gatunek muzyki, którą dzisiaj tworzymy, to nie ma wątpliwości, że nie brzmiała by tak a być może w ogóle nie było by nas na scenie muzycznej gdyby nie hip-hop lat 90-tych i muzyka takich grup jak Tribe Called Quest i BEASTIE BOYS — mówi Fisz.

Już po raz czwarty, wśród szklanych wieżowców i starych wolskich kamienic, na zielonej skarpie tuż przy Muzeum Powstania Warszawskiego, działa letni pawilon kulturalny Pokój na lato. Przy ruchliwej Towarowej i Grzybowskiej będzie można skoncentrować się na działalności promującej slow life wśród bujnej miejskiej roślinności.

Koncert Fisz Emade Tworzywo
26 maja 2018 roku, godz. 20.00
Pokój na lato, Warszawa

Dodaj komentarz