Śląski Wawrzyn Literacki dla Brunatnej kołysanki? Możliwe.

Podczas spotkania Klubu Dobrej Książki 24 maja w Bibliotece Śląskiej dr hab. Bernadetta Darska – krytyczka literacka – przedstawi książkę Brunatna kołysanka. Historie uprowadzonych dzieci Anny Malinowskiej nominowaną do Śląskiego Wawrzynu Literackiego.

Plakat spotkania Klubu Dobrej Książki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat spotkania Klubu Dobrej Książki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Brunatna kołysanka. Historie uprowadzonych dzieci to wstrząsająca opowieść o polskich dzieciach porwanych przez nazistów i zniemczanych w założonych przez Himmlera ośrodkach Lebensbornu. Po latach ofiary tamtych zdarzeń opowiadają autorce swoje zdumiewające, dramatyczne i pełne zaskakujących konsekwencji historie…

A więc można było i tak: mieć jasne włosy, błękitne oczy, odpowiedni rozmiar czaszki i kości policzkowych. Być kochaną przez mamę, rozpieszczanym przez tatę i mimo to któregoś dnia zostać uprowadzonym z domu do III Rzeszy wprost w objęcia nowych, niemieckich rodziców. Anna Malinowska opowiada przejmująco o losach germanizowanych dzieci, które po wojnie odnajdowane i oddawane polskim rodzicom już nigdy nie umiały odnaleźć się w życiu. Przywraca też pamięć wybitnego adwokata Romana Hrabara, który odkrył przed światem zbrodniczą działalność ośrodków hodowli nordyckiej rasy i poświęcił życie niesieniu pomocy ich ofiarom – mówi Magdalena Grzebałkowska, autorka książki1945. Wojna i Pokój.

Spotkanie poprowadzi prof. dr hab. Krzysztof Uniłowski, a fragmenty książki przeczyta red. Maria Kempińska.

Bernadetta Darska – Doktor habilitowana literaturoznawstwa. Pracownik Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Wykładowczyni w Szkole Mistrzów Pióra w Collegium Civitas. W latach 2002–2009 redaktor naczelna pisma literacko-kulturalnego „Portret”. Autorka książek, ostatnio opublikowała Pamięć codzienności, codzienność pamiętania. Szkice o reportażu polskim XXI wieku (2014), Maski zła. (Nie)etyczność postaw i zachowań jako temat współczesnego reportażu polskiego (2016) oraz Młodzi i fakty. Notatki o reportażach roczników osiemdziesiątych (2017). Od 2009 roku przez sześć lat prowadziła blog krytyczno-literacki: A to książka właśnie!, teraz zaprasza na Nowości książkowe.

Anna Malinowska, Brunatna kołysanka. Historie uprowadzonych dzieci
Nominacja do Śląskiego Wawrzynu Literackiego
24 maja 2018 roku o godzinie 17.00
Biblioteka Śląska w Katowicach

Dodaj komentarz