• 2018-05-23

4. Kromer Biecz Festival. Różne twarze miłości

Przenikanie myśli renesansu na myśl muzyczną epoki XVI i XVII stulecia stanie się główną osią drugiego dnia 4. edycji Kromer Biecz Festival. A wszystko to za sprawą utworów, które wybrzmią na wyjątkowym instrumencie – violi organista, skonstruowanej na podstawie projektu Leonarda da Vinci.

Sławomir Zubrzycki, fot. Klaudyna Schubert (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sławomir Zubrzycki, fot. Klaudyna Schubert (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pomysł Mistrza po blisko 500 latach odkrył, a następnie wcielił w życie wybitny polski artysta i konstruktor instrumentów historycznych – Sławomir Zubrzycki.

Sławomir Zubrzycki wystąpi także z cenioną klawesynistką Lilianną Stawarz. Artystka od 1991 roku związana jest z Warszawską Operą Kameralną, zarówno jako klawesynistka-kameralistka, jak i dyrygent. Przez 20 lat była również członkiem zespołu muzyki dawnej Il Tempo.

W wykonaniu artystów będzie można usłyszeć utwory zaaranżowane na instrumenty klawiszowe pochodzące z Kancjonału Teresy Fabiańskiej z klasztoru ss. Klarysek w Starym Sączu (1767) oraz Kancjonału Jadwigi Dygulskiej z klasztoru pp. Benedyktynek w Sandomierzu (1796). W programie znajdzie się również muzyka synów Johanna Sebastiana Bacha: Sonata G-dur na dwa instrumenty klawiszowe Johanna Christiana Bacha oraz Sonaty na violę da gamba i basso continuo Carla Philippa Emmanuela Bacha.

Na zakończenie dnia, podczas koncertu pod gołym niebem w zaułku przy „Domu z basztą” wybrzmią utwory o tematyce miłosnej. Będą to zarówno świeckie pieśni, arie i madrygały, jak też religijne psalmy przeznaczone na sopran z towarzyszeniem instrumentalnym. O różnych obliczach miłości śpiewać będzie Anna Zawisza – ceniona sopranistka specjalizująca się w wykonawstwie muzyki epoki renesansu i współczesnej. Sopranistce towarzyszyć będzie wybitna instrumentalistka Wiktoria Anna Swoboda, grająca na lutni, teorbie i gitarze barokowej, która współpracuje m.in. z wieloma teatrami operowymi w Europie.

W programie tego koncertu będzie można usłyszeć m.in. pieśni wybitnego angielskiego kompozytora renesansowego i wielkiego lutnisty Johna Dowlanda, psalmy holenderskiego kompozytora i lutnisty francuskiego pochodzenia Nicolasa Valleta, psalmy Heinricha Schütza czy madrygał Exulta filia Sion Claudia Monteverdiego.

4. Kromer Biecz Festival
Od 1 do 5 sierpnia 2018 roku
Bieckie Biuro Festiwalowe

Dodaj komentarz