27 pierwiastków i inne

Wystawa Marcina Janusza 27 pierwiastków i inne jest abstrakcyjnym studium nad ciałem. Ciałem oglądanym od wewnątrz, najpierw jako zbiór organów, potem tkanek, komórek, związków chemicznych, pierwiastków.

Marcin Janusz, „Sok 0.6”,​ 2018 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marcin Janusz, „Sok 0.6”, 2018 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Co więcej ciało u Marcina Janusza jest ciałem zawsze zainfekowanym, przekształcającym się i mutującym. Jest poddawane, wedle platońskiej idei pharmakonu, działaniem substancji która truje i leczy jednocześnie. Istnieje pomiędzy tym co śmiertelne a witalne. Dając nieustanne przekraczanie, stwarzanie siebie na nowo, poszukiwanie granic tego co ludzkie i naturalne. To chemiczne, czy wręcz alchemiczne badanie odbywa się za pomocą technik wykraczających po za tradycyjne rozumienie malarskości. Farby, silikony, żywice, kawałki kryształów, areograf i obiekty tworzą niemalże namacalne śliny, spermy, żółcie, soki i inne wydzieliny ciała. To prywatny mikroskop artysty. Świat pod nim widziany pozornie nęci intensywnymi kolorami, atrakcyjnością formy. Oglądany jeszcze bliżej objawia to co obrzydliwe. 27 pierwiastków i inne Marcina Janusza to więc wystawa w niezwykły sposób łącząca i krążąca pomiędzy pozornie odległymi rejonami estetycznymi. Jest abjectalna i kampowa jednocześnie. Taka jaką mógłby być nowy, posthumanoidalny człowiek. Byt odrażająco piękny, pięknie odrażający.

Marcin Janusz (ur. 1991) w 2013 r. ukończył studia licencjackie na kerunku Ratownictwo Medyczne Wydziału Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum UJ. Jego wystawy indywidualne to m.in. 90% soku, 10% cukru, Galeria Labirynt Plaza w Lublinie (2018) oraz Lukier po wierzchu Księgarnia l Wystawa w Krakowie (2016). Brał udział w projektach i wystawach zbiorowych. W roku 2017 i 2016 został finalistą konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Obecnie jest studentem V roku na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Marcin Janusz. 27 pierwiastków i inne
Kurator: Kamil Kuitkowski
Od 26 maja do 27 czerwca 2018 roku
Wernisaż: 25 maja 2018 roku
Shefter Gallery w Krakowie

Dodaj komentarz