• 2018-05-22

Julia Karpeta w Muzeum Pana Tadeusza – koncert gambistki

Muzeum Pana Tadeusza zaprasza na ostatni w tym sezonie koncert z cyklu Współbrzmienia, podczas którego w Salonie romantycznym, 27 maja, wystąpi gambistka Julia Karpeta.

Julia Karpeta (źródło: materiały prasowe organizatora)

Julia Karpeta (źródło: materiały prasowe organizatora)

Cykl Współbrzmienia, który zainaugurowano w listopadzie ubiegłego roku, zamknięty zostanie w sezonie 2017/2018 recitalem gambistki Julii Karpety. Chociaż viola da gamba powszechnie kojarzy się z instrumentem renesansowym lub barokowym, wciąż komponuje się na nią nowe utwory. Podczas majowego koncertu będzie można usłyszeć dzieła napisane specjalnie na gambę w XX i XXI wieku. Najświeższa z kompozycji, autorstwa Przemysława Michalaka, ukończona została w bieżącym roku, a w Muzeum Pana Tadeusza odbędzie się jej premierowe wykonanie.

Program:

Rudolph Dolmetsch – Caprice

Paolo Pandolfo – A Solo (Tombeau)

Paolo Pandolfo – Violatango

Mats Lidström – Heroine’s call from ‘Portraits’

David Loeb – Fantasia sobre ‘Una matica de ruda’

David Loeb – Fantasia sobre ‘Nani, Nani’

Przemysław Michalak – Sette corde del mondo, premiera utworu na violę da gamba solo

John Tavener – Thrinos

czas trwania: 40’

Julia Karpeta – gambistka. Warsztat doskonaliła u Petra Wagnera, Brenta Wissicka, Rainera Zipperlinga oraz Marka Caudle’a, a także na kursach mistrzowskich. Jako solistka i kameralistka występuje w kraju i za granicą (Niemcy, Włochy, Chorwacja, Litwa, Czechy, Hiszpania, Finlandia). Brała udział w licznych festiwalach muzyki dawnej takich jak: Wratislavia Cantans, Settembre in Musica, Misteria Paschalia, BRQ Vantaa Festival, Santander Festival, Pieśń Naszych Korzeni oraz Festiwal Bachowski w Świdnicy. Zaprezentowała się również na płytach CD, m.in. Musica Gratulatoria z zespołem Ars Cantus, Martino Mielczewski, Bartholomeus Pękiel z Wrocław Baroque Ensemble oraz – dla telewizji Mezzo – brała udział w nagraniach z Arte dei Suonatori i Le Poème Harmonique. W 2011 roku została laureatką programu MKiDN Młoda Polska. Współtworzy trio Overtone specjalizujące się w wykonawstwie muzyki XVII i XVIII w., ponadto wraz z mężem Krzysztofem Karpetą tworzy duet gambowy Fernabucco, który w 2012 roku zajął II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Dawnej w Żorach. Artystka oprócz violi basowej gra również na jej sopranowej odmianie oraz na violone.

Julia Karpeta w Muzeum Pana Tadeusza – koncert gambistki
27 maja 2018 roku, godz. 18.00
Salon romantyczny, Muzeum Pana Tadeusza
Wrocław

Dodaj komentarz