Żużel w sztuce

Sztuka kolonizuje coraz to nowsze obszary życia. Mieliśmy już wystawę o medycynie, o gender i na inne tematy w sztuce, była też wystawa o sporcie. Do tej pory z tak ogólnej kategorii jak sport, nie został wyodrębniony osobny i niezwykle ważny wątek jakim jest żużel.

„Żużel w sztuce” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Żużel w sztuce” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ludzie sztuki rzadko interesują się sportem. Być może dlatego, że sami uprawiają rodzaj sportu dla niewysportowanych, jakim jest robienie kariery w polu sztuki. Warto więc, dla tej części publiczności, dla której motywacją przyjścia na wystawę jest sztuka, a nie sport wytłumaczyć o co chodzi w żużlu. Żużel, zwany też speedwayem to sport motorowy, w którym na owalnym torze ściga się czterech zawodników. Robią cztery okrążenia, wygrywa ten kto przyjedzie pierwszy. Krajem, w którym sport ten budzi największe zainteresowanie jest Polska.

Bez wątpienia dla większej części publiczności główną motywacją zobaczenia wystawy Żużel w sztuce będzie jednak sport. Warto więc przemycić tu wątki ze świata sztuki – na ekspozycji poza obiektami historycznymi będzie można zobaczyć prace wybitnych polskich artystów poświęcone tej dyscyplinie, w tym m.in. Wilhelma Sasnala, Pawła Althamera czy gorzowianki Dominiki Olszowy.

Co łączy żużel ze sztuką? Myślę, że zasadniczym podobieństwem jest ryzyko, które towarzyszy obu na pozór odległym światom. Każdy bieg żużlowy niesie ze sobą niebezpieczeństwo utraty zdrowia a nawet życia. W sztuce równie łatwo jest wypaść za społeczną i ekonomiczną bandę. Całe to ryzyko, i w żużlu i w sztuce jest po to, żeby dostarczyć emocji i wzruszeń publiczności.

Artyści: Paweł Althamer, Wojciech Bąkowski, Cezary Bodzianowski, Michał Jankowski, Mariusz Kaczmarek, Marcin Maciejowski, Maciej Milewski, Tomasz Mróz, Lech Okołów, Dominika Olszowy, Agnieszka Ruszczyńska-Szafrańska, Wilhelm Sasnal, Kazimierz Urbański

Żużel w sztuce
Kurator: Dawid Radziszewski
Wernisaż: 25 maja 2018 roku, godz. 18.00
Od 25 maja do 24 czerwca 2018 roku
Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim

Dodaj komentarz