• 2018-05-21

Polacy triumfują w Cannes!

Na taki sukces czekaliśmy długie lata. Polacy triumfują na najważniejszej imprezie filmowej świata – twórca Zimnej wojny Paweł Pawlikowski najlepszym reżyserem 71. edycji festiwalu w Cannes. Najnowsze dzieło laureata Oscara za film Ida w polskich kinach od 8 czerwca.

„Zimna wojna” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Zimna wojna” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

To po prostu musiało nastąpić! Typowana na jednego z najpoważniejszych kandydatów do laurów 71. edycji festiwalu w Cannes, Zimna wojna została zwycięzcą w kategorii Najlepsza Reżyseria. Statuetkę z rąk jury, pod przewodnictwem Cate Blanchett, otrzymał twórca filmu – Paweł Pawlikowski. To kolejne prestiżowe wyróżnienie na koncie laureata Oscara za film Ida.

Nagroda dla reżysera Zimnej wojny nie powinna i nie może być zaskoczeniem. Historia trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie umieją żyć bez siebie, ale równocześnie nie potrafią być razem, z miejsca została okrzyknięta sensacją festiwalu w Cannes. Już pierwszy jej pokaz wzbudził ogromną euforię publiczności, przynosząc łzy wzruszenia Julianne Moore, gratulacje od Benicio del Toro i dwudziestominutową owację na stojąco. Zaowocował też wysypem bardzo pozytywnych recenzji.

Nagrodzona Złotą Palmą Zimna wojna trafi do polskich kin 8 czerwca. Dystrybutorem filmu jest Kino Świat.

Paweł Pawlikowski jest reżyserem i autorem scenariusza Zimnej wojny. Napisał go wraz z nieżyjącym już Januszem Głowackim przy współpracy z Piotrem Borkowskim. Za scenografię do filmu odpowiadają Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński. Autorem zdjęć jest Łukasz Żal. Zdjęcia do filmu powstały między styczniem a sierpniem 2017 roku. Ekipa kręciła film w Polsce, we Francji i Chorwacji. Producentem filmu jest Ewa Puszczyńska ze studia Opus Film, a dystrybutorem firma Kino Świat.

Paweł Pawlikowski nagrodzony Złotą Palmą za reżyserię
Festiwal Filmowy w Cannes
19 maja 2018 roku

Dodaj komentarz