Od Pirosmaniego do Bassianiego

Podczas spotkania Irena Popiashvili zaprezentuje twórczość młodych artystów gruzińskich i przeanalizuje, jak zmieniła się koncepcja rozrywki od czasów malarstwa Niko Pirosmaniego do współczesnej sceny muzyki elektronicznej w Tbilisi.

 Mari Gvakharia „Lost in Translation/ Między słowami”, 2015, z cyklu „PirosMan” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mari Gvakharia „Lost in Translation/ Między słowami”, 2015, z cyklu „PirosMan” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artyści gruzińscy XXI wieku niemal całkowicie zerwali z lokalną tradycją. Poszukują odniesień kulturowych i wizualnych we współczesnej popkulturze. Ich edukacja wizualna odbywa się za pośrednictwem Internetu, ekranu komputera, poprzez dostęp do informacji spoza granic Gruzji i odkrywanie innych sposobów tworzenia. Dla nich wszystko jest dostępne od ręki, na ekranie, bez ewolucji czasu, o której mówi się w historii sztuki, bez podążania za tradycyjnymi kanonami piękna i brzydoty. Ten przełom niekoniecznie ma charakter pokoleniowy, bardziej chodzi o zmianę edukacyjną, o czerpanie z praktyki. Pokolenie XXI wieku sięga po to, co jest. Łączy fragmenty lokalnej kultury wizualnej z różnorodnością kulturowych inspiracji wyniesionych z rzeczywistych i wirtualnych podróży po całym świecie.

Irena Popiashvili – założycielka i dziekan Szkoły Sztuk Wizualnych, Architektury i Designu na Wolnym Uniwersytecie w Tbilisi. Kuratorka i galerzystka, która po prawie 20 latach spędzonych w Nowym Jorku wróciła do Tbilisi, żeby wykorzystać swoje doświadczenie w świecie sztuki i wykształcić nowe pokolenie artystów.

Niko Pirosmani – gruziński malarz prymitywista (1862–1918); Bassiani – największy klub nocny w Tbilisi, specjalizujący się w muzyce techno.

Od Pirosmaniego do Bassianiego
25 maja 2018 roku, godz. 18.00
Galeria Arsenał w Białymstoku

Dodaj komentarz