• 2018-05-19

Film Agnieszki Smoczyńskiej w Cannes!

Agnieszka Smoczyńska idzie w ślady Guillermo del Toro i Alejandro Gonzáleza Iñárritu! Światowa premiera nowego filmu reżyserki odbyła się w ramach 71. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes Fuga wybrana do prestiżowej sekcji Tygodnia Krytyki Filmowej (Semaine de la Critique).

„Fuga”, fot. Krzysztof Wiktor (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Fuga”, fot. Krzysztof Wiktor (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

W trakcie 71. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, swoją światową premierę miał film Fuga w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej. Nowe dzieło autorki głośnych i docenionych Córek dancingu, zostało zaprezentowane w ramach Tygodnia Krytyki Filmowej (Semaine de la Critique). Jest to prestiżowa sekcja imprezy, równoległa do Konkursu Głównego festiwalu w Cannes. Prezentowane są w niej krótkometrażowe oraz długometrażowe filmy młodych, zdolnych twórców. W sekcji tej odkrywa się nowe talenty i nagradza pierwszy lub drugi film w karierze danego reżysera. Do tej pory za sprawą Tygodnia Krytyki świat poznał takich wybitnych reżyserów, zdobywców Oscarów, Złotych Globów i Cezarów, jak: Guillermo del Toro, Alejandro González Iñárritu, François Ozon czy Bernardo Bertolucci. W zeszłym roku w tej sekcji, w części poświęconej krótkim filmom, pokazywany był film Aleksandry Terpińskiej Najpiękniejsze fajerwerki ever, który otrzymał w Cannes nagrody Canal+ oraz Rail d’Or.

Fuga to obraz z gatunku mystery (charakterystycznego dla twórczości Davida Lyncha), który dotyka problemu „fugi dysocjacyjnej” – zaburzenia wywoływanego długotrwałym stresem i uczuciem braku szczęścia. Człowiek poddany tym emocjom może stracić pamięć, a jego mózg może stworzyć nową osobowość biegunowo odmienną od dotychczasowej. W rolach głównych wystąpili nagrodzeni na Festiwalu Filmowym w Gdyni: Gabriela Muskała, Łukasz Simlat i Zbigniew Waleryś.

Alicja nie pamięta przeszłości, nie wie kim jest. Kiedy po dwóch latach od zniknięcia zostaje odnaleziona przez rodzinę, nie chce wracać do dawnego, zapomnianego życia. Nie pamięta miłości do męża i synka. Z czasem do Alicji wracają urywki wspomnień, tworząc niewyraźny i niepokojący obraz tajemnicy – tego co zdarzyło się w przeszłości. Co jest tą tajemnicą? Czy rodzące się uczucia do przed chwilą poznanych męża i syna pozwolą kobiecie zrozumieć przeszłość i zbudować szczęście swoje i rodziny? W Polsce co roku epizod fugi dysocjacyjnej dotyka kilkadziesiąt tysięcy osób. Film Fuga stawia pytania o tożsamość, o to, co o niej decyduje: my sami czy nasze otoczenie? Co byśmy zrobili gdybyśmy się obudzili pewnego dnia jako tabula rasa?

Fuga, reż. Agnieszka Smoczyńska
Premiera światowa podczas 71. Festiwalu Filmowego w Cannes
Kino Świat

Dodaj komentarz