Królestwo z tego świata

Państwowy Instytut Wydawniczy wznowił niezwykłą powieść Alejo Carpentiera Królestwo z tego świata. Kubański pisarza, muzykologa i dziennikarza mierzy się w niej z duchem cywilizacji amerykańskiej.

Alejo Carpentier, „Królestwo z tego świata” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Alejo Carpentier, „Królestwo z tego świata” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Pierwsza część wielkiego tryptyku powieściowego Alejo Carpentiera, Królestwo z tego świata (1949), została zainspirowana pobytem pisarza na Haiti, gdzie – jak pisał – „stykałem się codziennie z czymś, co można nazwać «rzeczywistością cudowną»”.

Duszna i senna atmosfera wyspy doskonale współgra z barokowym stylem Carpentiera, twórcy teorii lo real maravilloso (rzeczywistości cudownej), która pozwala mu mieszać nadprzyrodzone z realnym, historię z mitem. Epizody z dziejów Haiti – przyjazd na wyspę siostry Napoleona, Pauliny Marii Bonaparte, i objęcie władzy przez Henriego Christophe’a – splata autor z opowieścią o jednorękim François Mackandalu, „w którego moc wierzyły tysiące ludzi pragnących wolności”. Obdarzony zdolnością przeobrażania się w „zwierzę rogate, ptaka, rybę czy owada”, Mackandal – symbol buntu i pocieszyciel uciemiężonych pokoleń – „odwiedzał hacjendy równiny, aby czuwać nad swoimi wiernymi i sprawdzić, czy jeszcze ufają w jego powrót”.

Alejo Carpentier był jednym z najwybitniejszych pisarzy reformatorów, którzy otwierali rozdział wielkiej świetności prozy iberoamerykańskiej. W 1949 roku ukazało się jego Królestwo z tego świata – powieść, w której zaproponował absolutnie nowe spojrzenie na rzeczywistość amerykańską. Carpentier opowiada o swojej podróży na Haiti i o tym, jak rzeczywistość cudowna, której tam doświadczył, pobudziła go do refleksji na temat magicznego ducha cywilizacji amerykańskiej. Na kanwie tych rozważań zrodziła się opowieść o zmierzchu kolonialnej dominacji i o dylematach tożsamości kulturowej.

Alejo Carpentiera, Królestwo z tego świata
Premiera wznowienia: 27 kwietnia 2018 roku
Państwowy Instytut Wydawniczy

Dodaj komentarz