Rozmiłowania Wojciecha Ireneusza Sobczyka

Wojciech Ireneusz Sobczyk jest artystą zdecydowanie niewspółczesnym. Jego zainteresowania koncentrują się wokół szeroko pojętego humanizmu, a praktyka artystyczna czerpie wielokrotnie z klasycznych czy nawet archaicznych już technik, tematyki oraz ikonografii.

W. I. Sobczyk, „Rozmiłowania” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W. I. Sobczyk, „Rozmiłowania” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sobczyk wraca do fundamentalnych pytań o naturę Człowieka, istnienie Dobra i Zła, istotę Piękna i Sztuki. Nie jest to jednak wyłącznie prosty powrót do idei i warsztatu artysty renesansu. W swoim aksjologicznym dążeniu do zrozumienia rzeczywistości zabiera nas w wyprawę ku przeszłości, ale tylko i wyłącznie po to, aby wyprzedzić obecne czasy. Jego działania sytuują się równocześnie przed i po teraz, na podobieństwo Uroborosa – węża, który nieustannie pożera się i odradza.

Rozmiłowania Sobczyka w humanistycznych wartościach przybierają charakterystyczny materialny wymiar. Poprzez obsesyjną manualną biegłość oraz namiętność do misternych detali kreuje on własny korpus moralny. Specyficzny kult materii nie jest wyłącznie działaniem rzemieślnika – bliżej mu raczej do domeny alchemii. Niektóre z obiektów wytwarza z kunsztowną precyzją, inne poddaje procesom gnilnym czy krystalizacji, sytuując je pomiędzy sztuczną kreacją a naturalnymi tworami.

Jego pracownia-laboratorium staje się miejscem rozbioru idei na części pierwsze, pierwiastki, które rządzą się własnymi ponadczasowymi zasadami obiegu i cyklu rozwojowego. Substancja świata w jego ujęciu pamięta i niesie w sobie ślady historii oraz dowody dobra i zła. Fetysz Sobczyka wobec idei i materii łączy się ze sobą w nierozerwalnym i finezyjnym splocie, który staje się nostalgiczną pogonią za własną formułą duchowości.

Dwa rozdziały projektu Wojciecha Ireneusza Sobczyka Rozmiłowania zostaną zaprezentowane w LETO w Warszawie oraz w Henryk Gallery w Krakowie.

Wojciech Ireneusz Sobczyk – ur. 1985, mieszka i pracuje w Krakowie. Studiował grafikę na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie uzyskał tytuł doktora pod opieką prof. Dariusza Vasiny. Pracuje na stanowisku adiunkta na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Zajmuje się rzeźbą, instalacją, animacją, muzyką, grafiką warsztatową.

Wojciech Ireneusz Sobczyk. Rozmiłowania I
Od 19 maja do 22 czerwca 2018 roku
Galeria LETO w Warszawie

Dodaj komentarz