• 2018-05-18

we. beauty of diversity na Łódź Design Festivalu

Projektantka Agnieszka Bar, twórczyni marki Bar Glass Design, oraz Julija Janulaityte, wizjonerka marki Julia Janus, wraz z partnerami wystawy od 19 maja zapraszają na wystawę we. beauty of diversity, która odbywa się w ramach 12. edycji Łódź Design Festivalu pod hasłem Refleksje.

„we. beauty of diversity“ (źródło: materiały prasowe organizatora)

„we. beauty of diversity“ (źródło: materiały prasowe organizatora)

Polsko-litewski cykl wydarzeń zaangażowanych społecznie to wspólny projekt polskiej projektantki szkła Agnieszki Bar i litewskiej projektantki mody Julija Janulaitytė, wizjonerki marki Julia Janus. Projekt miał swój początek w 2017 roku. Projektatnki połączyły indywidualne działania i postawy projektowe w jedną opowieść o pięknie i zdrowiu kształtów. Porównują różnorodność bez dokonywania oceny.

Wystawa jest przestrzenią do obserwowania aspektów tolerancji społeczeństwa wobec różnorodności. Autorki przedstawiają relacje pomiędzy projektami mody a kształtami kobiecego ciała, kolekcją unikatowych przedmiotów szklanych wytworzonych ręcznie a kształtami liści z jednej rośliny. Bar i Janulaitytė dają jednakowy głos każdej z form. Przypominają że w przyrodzie różnorodność oznacza specjalizację i przystosowanie się do środowiska, a wszystko co pochodzi od natury jest tak samo piękne.

Poprzez zostawienia autorki zadają pytania: Czy jesteśmy krytyczni wobec niedoskonałych naczyń, na których pozostały ślady rąk twórcy rzemieślnika? Czy wartościujemy liście rosnące na jednym drzewie jako piękne lub brzydkie? W jaki sposób odczuwamy ludzi z naszego otoczenia? Czy oceniając tworzymy nienaturalne podziały? Jakie są granice naszej tolerancji wobec innych ludzi? Jesteśmy przecież tacy sami jak te liście…

Kolekcja przedmiotów Splecione stworzona przez Agnieszkę Bar powstała w unikatowym procesie, który akcentuje wartość pracy ręcznej, pozostawia odciski gestów i emocje, ujawnia ich pochodzenie, a także przypomina o naturalnych zasobach i rzemiośle. Autorkę nurtują pytania: Czy istnieje piękno w obiektach, jeśli nie towarzyszy im radość wytwarzania?

„we. beauty of diversity“ (źródło: materiały prasowe organizatora)

„we. beauty of diversity“ (źródło: materiały prasowe organizatora)

Agnieszka Aleksandra Bar – polska projektantka specjalizująca się w szkle, od 10 lat tworzy markę osobistą Bar Glass Design. Autorka przedmiotów towarzyszących ludziom w życiu codziennym, naczyń, obiektów refleksyjnych. W projektach stawia na sensualność i doświadczanie materii. Realizuje projekty eksperymentalne w kooperacji z rzemieślnikami į z ośrodkami szklarskimi w Polsce i za granicą. Współzałożycielka į działaczka grupy projektowej Wzorowo. Bierze aktywny udział w festiwalach i wystawach designu na świecie, m.in. London Design Festival, Salone del Mobile Milano, Paris Design Week, Vienna Design Week, Designblok. Od 2011 r. prowadzi projekty badawcze oraz współtworzy program edukacyjny macierzystej uczelni w Katedrze Szkła na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, gdzie obecnie przygotowuje pracę doktorską POZNAJMY SIĘ, w której bada relacje kobiet z przedmiotami i poszukuje dla nich wspierających rozwiązań.

Julija Janulaitytė – litewska projektantki mody, wizjonerka marki Julia Janus. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie. Markę Julia Janus stworzyła z chęci zaprzeczenia stereotypom mody, sprzedającym strach przed starzeniem się czy przybraniem na wadze. Jej wartości nie pasowały do standardowych wymagań mody, chciała tworzyć nowoczesne i zaawansowane ubrania, dostosowujące się do różnych kształtów ciała, mówiające o swobodzie bycia sobą, zdrowym podejściu do siebie, prawie do czucia się wartościowym, pomimo rozmiaru ciała czy wieku, przyjemności czucia piękna chwili. Dobierając tkaniny dąży do tego, aby ich plastyczność była jak najbardziej podobna do plastyczności ciała i skóry, a także stwarza szczególne uczucie komfortu. Tożsamość Julia Janus opiera się o surową przyrodę, estetykę bałtycką i pogańską.

we. beauty of diversity
w ramach 12. edycji Łódź Design Festival
Organizatorzy: Bar Glass Design, Julia Janus
Kuratorzy: Agnieszka Bar, Julia Janulaityte
Partnerzy: Instytut Adama Mickiewicza, BASK, ASP Wrocław
Od 19 do 27 maja 2018 roku
Wernisaż: 19 maja o godzinie 17.00
Centrum Festiwalowe, Art_Inkubator w Fabryce Sztuk, Budynek C – parter

Dodaj komentarz