• 2018-05-18

Ruszyła platforma Gust Gust, przestrzeń polskiego designu

Z początkiem maja została uruchomiona platforma internetowa skupiająca najbardziej obiecujących i tych docenionych już na świecie polskich designerów. Jej inicjatorzy związani ze Stowarzyszeniem Twórców Grafiki Użytkowej (STGU) i Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach zapowiadają, że jeszcze w tym roku platforma posłuży do promocji polskich projektantów na rynku Stanów Zjednoczonych. Za dobór wystawców odpowiadali m.in. Tomek Rygalik i Lidia Popiel.

(źródło: materiały prasowe)

(źródło: materiały prasowe)

Do dołączenia do Gust Gust zostało na początek zaproszonych kilkuset najbardziej obiecujących polskich designerów. W zamyśle twórców, GustGust.com dla Polaków ma być adresem, pod którym w jednym miejscu znajdą starannie wybrane, wysokiej jakości produkty polskich projektantów. Dla obcokrajowców natomiast platforma ma być wizytówką polskiego designu i jednocześnie narzędziem, dzięki któremu będą mogli nabyć prace projektantów i cieszyć się designem znad Wisły we własnych domach.

Od lat śledzimy polski rynek designu. Choć poziom prac polskich projektów nie odbiega od projektów na przykład Skandynawów, to o rodzimych artystach mówi się na świecie nieporównywalnie mniej. Doszliśmy do wniosku, że ten ogromny potencjał to szansa na promocję naszych twórców, całej branży i w ten sposób kraju, bo wierzymy, że design to może być kolejna silna strona Polski na świecie – tłumaczy Dawid Korzekwa, inicjator platformy Gust Gust, prezes Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej i prof. Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. – Podeszliśmy do projektu prorynkowo. Na naszej platformie nie tylko pokazujemy twórców i eksponujemy ich najlepsze projekty. Poszliśmy też krok dalej i umożliwiamy ich zakup – docelowo na całym świecie – dodaje Dawid Korzekwa.

Liczba twórców obecnych na Gust Gust stale rośnie. Za ich dobór odpowiada zespół, w którego skład wchodzą Tomek Rygalik, projektant przemysłowy i pedagog, dyrektor artystyczny marki Comforty, który prowadzi też pracownię projektowania na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Lidia Popiel, fotografka i modelka, Ewa Solarz, dziennikarka specjalizująca się w tematyce designu, autorka m.in. Ilustrowanego poradnika polskiego dizajnu, Dominika Roman, stylistka i Dawid Korzekwa, pomysłodawca inicjatywy, prezes STGU i profesor na ASP w Katowicach.

Na GustGust.com znajdzie się kilkaset polskich marek, m.in. Boguslavskaya (wyposażenie wnętrz), marki której twórczyni proponuje ręcznie wypalane deski ceramiczne, czy UAU Project (wyposażenie wnętrz), multidyscyplinarnego studia projektowego tworzonego przez duet projektantów – Justynę Fałdzińską i Miłosza Dąbrowskiego – projektującego szeroką gamę produktów od wyjątkowych i nagradzanych mebli po mini szklarnie dla hodowców roślin w małych mieszkaniach.

Twórcy platformy ułatwili przeglądanie produktów dzieląc je na pięć głównych kategorii: ona, on, dziecko, beauty i wnętrza.

Na świecie polscy twórcy wyróżniają się w projektowaniu mebli (Tomek Rygalik, Oskar Zięta), projektowaniu graficznym, ilustracji, grafice edytorskiej (Jan Bajtlik) czy plakacie. W ramach tej ostatniej kategorii w Polsce organizowane jest Międzynarodowe Biennale Plakatu, najbardziej cenione tego typu wydarzenie na świecie. Jego kolejna, 26. już edycja odbędzie się w tym roku, w dniach od 9 czerwca do 15 lipca, jak zawsze w Warszawie.

Platforma GUST GUST
Start: maj 2018 roku

26. Międzynarodowe Biennale Plakatu
Od 9 czerwca do 15 lipca 2018 roku
Warszawa

Dodaj komentarz