• 2018-05-17

11. FMF: Agnieszka Holland w rozmowie z Grażyną Torbicką

Goście 11. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie będą mogli posłuchać rozmowy z Agnieszką Holland prowadzonej przez Grażynę Torbicką – dziennikarkę, prezenterkę, która przez lata zapowiadała najlepsze filmy w programie Kocham Kino. Wydarzenie odbędzie się 30 maja w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Agnieszka Holland, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Agnieszka Holland, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

To będzie prawdziwe preludium do wielkiego, muzycznego spotkania z reżyserką, która jest gościem specjalnym 11. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. 31 maja muzyka z jej filmów zasili niezwykle bogaty program Scoring4Polish Directorsw Centrum Kongresowym ICE Kraków. Zanim jednak Agnieszka Holland wejdzie na swój koncert i zostanie gwiazdą wieczoru, czekają ją dwa spotkania z krakowską publicznością. Pierwsze odbędzie się w 30 maja o godz. 16.00 w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Reżyserce będą w nim towarzyszyć dwaj znakomici kompozytorzy: Jan A.P. Kaczmarek oraz Antoni Komasa-Łazarkiewicz.

Koncert z cyklu Scoring4Polish Directors organizowany jest już po raz trzeci – ideą pomysłu jest ukazanie meandrów współpracy reżysera z kompozytorem muzyki filmowej. Bohaterami wcześniejszych edycji byli Andrzej Wajda i Roman Polański. W tym roku część wieczoru będzie poświęcona Agnieszce Holland. Podczas koncertu zaprezentowane zostaną również najciekawsze ścieżki dźwiękowe ostatniego sezonu w polskiej kinematografii.

Kariera słynnej polskiej reżyserki rozpoczęła się w latach 70. ubiegłego wieku – pierwsze kroki ekranowe Holland stawiała u boku Krzysztofa Zanussiego, jako asystentka reżysera przy filozoficznym traktacie filmowym: Iluminacja. Kolejnym etapem było pisanie scenariuszy na zlecenie Andrzeja Wajdy i wreszcie – w 1976 roku – przyszła pora na samodzielną pełnometrażową fabułę telewizyjną: Niedzielne dzieci, dwa lata później na debiut na srebrnym ekranie: Aktorzy prowincjonalni. Niedzielne dzieci otrzymały nominację do Złotych Lwów, Aktorzy Prowincjonalni – nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych w Cannes.

Podczas koncertu usłyszymy trzy wspólne tytuły Agnieszki Holland i Jana A.P. Kaczmarka. Obok nich w Centrum Kongresowym ICE Kraków zabrzmią suity przygotowane przez kompozytora młodej generacji – Antoniego Komasę-Łazarkiewicza – do głośnych produkcji Holland: nagrodzonego Złotymi Lwami dramatu wojennego W ciemności i uhonorowanego Srebrnym Niedźwiedziem i Złotymi Lwami polskiego kandydata do Oscara Pokot.

11. FMF: Agnieszka Holland w rozmowie z Grażyną Torbicką
Spotkanie: 30 maja 2018 roku, godz. 16.00
Centrum Kongresowe ICE, Kraków

Dodaj komentarz