Rewolucyjne prace Abakanowicz

Metamorfizm II to druga odsłona wystawy ukazująca dorobek artystyczny Magdaleny Abakanowicz. Tym razem poświęcona zostanie lozańskim wątkom jej twórczości.

Magdalena Abakanowicz, „Sea Shells”, 1973 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Magdalena Abakanowicz, „Sea Shells”, 1973 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Magdalena Abakanowicz swój triumfalny pochód przez światowe galerie i muzea sztuki rozpoczęła w Lozannie. Jej nowatorskie wizje nabierały kształtów w skromnych warszawskich pracowniach, ale sławę i uznanie zyskały dzięki kolejnym szwajcarskim edycjom Międzynarodowego Biennale Tkaniny, których pierwsza odbyła się w 1962 r. Dzięki pasji, sile charakteru i determinacji pierwszej dyrektor Muzeum Historii Włókiennictwa, Krystyny Kondratiuk, grupa polskich artystów, w tym i Magdalena Abakanowicz, mogła pokazać swoje prace na pierwszej odsłonie lozańskich prezentacji. Abakanowicz w liście do Kondratiukowej wspominała potem: „Po raz pierwszy chyba w historii zaistniał u nas problem tkaniny monumentalnej. Wyszliśmy poza ramy małych kilimków do wielkiej sztuki i powstała tkanina, stawiająca nas na czele Europy.[...]

Zarówno pierwsza, jak i druga odsłona wystawy Metamorfizm unaocznia najbardziej rewolucyjny okres twórczości artystki. Jednak druga część zbudowana jest wokół śladu, który artystka pozostawiła w Lozannie. Przez lata obecna była ona na kolejnych edycjach Biennale, przyjaźniła się i współpracowała z Pierre`em Pauli i jego żoną Alice, która do dziś prowadzi legendarną galerię sztuki. Wieloletnia przyjaźń łączyła ją również z prezesem stowarzyszenia założonego w 1978 r. po śmierci Pierre`a Pauli, Pierre`em Magnenatem. Donacja jego żony Marguerite stanowi ważną część Fundacji Toms Pauli. Prace, nigdy dotąd niepokazywane w Polsce, są szalenie interesującym przykładem dorobku artystki z okresu poszukiwań formalnych.[...]

Pierwszą odsłonę wystawy Metamorfizm otwierała jeszcze płaska w formie tkanina malowana z początku działalności Abakanowicz. Metamorfizm II natomiast prezentuje zamknięcie tego najistotniejszego dla artystki okresu rewolucyjnych przemian i twórczego fermentu. Stanowią je prace z cyklu Landscape. Dopełnieniem dla prac z okresu materialnych poszukiwań, które swoje źródła znalazły w fascynacji artystki procesami biologicznymi i światem form zoomorficznych, stanowi praca z cyklu Embriologia. Te dwie ostatnie realizacje zawierają w sobie ładunek emocjonalnego niepokoju, poruszają problemy o naturze egzystencjalnej, związane z nieuchronnymi procesami przemijania materii. I zapowiadają długi etap, w którym tkanina przestała pełnić rolę podstawowego alfabetu twórczego języka Magdaleny Abakanowicz.

Metamorfizm to fundamentalne zmiany, które zachodzą w strukturach takich jak geologiczne. Określenie to doskonale pasuje do sztuki Abakanowicz, która wprowadziła tak istotne zmiany w rozumieniu i kreowaniu sztuki tkaniny, że dziś, w dobie renesansu tkaniny artystycznej, są nadal aktualne.

Magdalena Abakanowicz. Metamorfizm II
Kuratorka: Marta Kowalewska
Wernisaż: 17 maja 2018 roku, godz. 18.00
Wystawa będzie czynna do 9 września 2018 roku
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR