Śladem kieleckich witryn sklepowych

17 maja Instytut Dizajnu w Kielcach zaprasza na wieczorny spacer śladami kieleckich witryn sklepowych, który zakończony będzie wykładem i prezentacją archiwalnej dokumentacji zdjęciowej, nieistniejących już dziś w przestrzeni miasta, punktów usługowych i zakładów handlowych. Całe spotkanie poprowadzi Krzysztof Myśliński z Towarzystwa Przyjaciół Kielc.

(źródło: materiały prasowe ID Kielce)

(źródło: materiały prasowe ID Kielce)

Witryna sklepowa to jeden z symboli pejzażu nowoczesnego miasta. W Kielcach pojawiła się w połowie XIX wieku – powoli wypierając zwykłe mieszkaniowe okna parterów przyulicznych kamienic. W swojej zdobnej, architektonicznej formie dotrwała do lat 60. XX wieku. Podobnie jak malownicze, zindywidualizowane szyldy sklepów i warsztatów rzemieślniczych. Dawną, architektoniczną stolarkę wyparły pseudonowoczesne partery: wielkie tafle szkła w stalowych ramach. To rama przestrzeni, której treścią jest wystawa sklepowa od bezładnego składu oferowanych dóbr po wysmakowane kompozycje plastyczne.

Wydarzenie będzie miało charakter otwarty. Uczestnicy spaceru odwiedzą miejsca nadal istniejące, jak również te bardzo często zapomniane lub których handlowa funkcja została bezpowrotnie zmieniona. Poznają historie właścicieli nieistniejących już sklepów, którzy z dbałością aranżowali okna wystawowe, przyczyniając się tym samym do urozmaicenia krajobrazu kieleckich ulic.

Krzysztof Myśliński – historyk sztuki, wykładowca akademicki, kierownik Działu Edukacji i Promocji Muzeum Historii Kielc, członek Towarzystwa Przyjaciół Kielc, autor książki Kielce, których nie ma.

Spotkanie jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie Salve!, którą w Galerii Głównej ID Kielce można oglądać do 3 czerwca.

Wieczorny spacer śladem witryn sklepowych
Organizator: Instytut Dizajnu w Kielcach
17 maja 2018 roku o godzinie 18.00
Miejsce spotkania: kiosk Kebabczego,
Kielecki Rynek

Dodaj komentarz