• 2018-05-16

Kasety, które oglądasz, gdy jesteś sam

W projekcie Kasety, które oglądasz, gdy jesteś sam  mieszają się pojęcia miejsca, granicy i tożsamości, a ich kształt podlega nieustannej przemianie w zależności od towarzyszących im sytuacji. Serena Vittorini postanowiła wykorzystać różne języki fotograficzne, by w ten sposób stworzyć ogniwo łączące przeszłość z teraźniejszością, a także ludzi z ich środowiskiem.

Serena Vittorini, „Kasety, które oglądasz, gdy jesteś sam” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Serena Vittorini, „Kasety, które oglądasz, gdy jesteś sam” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dzięki wiedzy o przestrzeni i granicach możemy wejść w relację z zewnętrzną rzeczywistością i innymi ludźmi, co umożliwi nam zbudowanie własnej tożsamości. Pojęcia te nie są niezmienne, lecz mają płynny i elastyczny charakter, który dopasowuje się do zmian w rzeczywistości, w której są zanurzone w różnych okresach czasu. Ciągle ewoluują, aby nadążyć za nieuchronnymi zmianami. Wszystko, co otacza ludzi, od najmniejszej do największej rzeczy, wpływa na ich postrzeganie świata i samych siebie.

Serena Vittorini – artystka urodziła się i mieszka w L’Aquila. Od dziecka interesuje się fotografią, choć dopiero po ukończeniu wydziału psychologii zdecydowała się rozpocząć studia w instytucie fotografii ISFCI. Wtedy też podjęła pracę niezależnego fotografa, przyjmując zlecenia głównie z zakresu portretu i martwej natury. Jej życie osobiste jest ściśle związane z karierą artystyczną. Opanowanie różnych technik, m.in. luminografii, pozwala artystce tworzyć autorskie projekty, pokazywane podczas wystaw grupowych i indywidualnych. Jest baczną obserwatorką życia codziennego, wykorzystuje fotografię jako narzędzie pozwalające jej wyrazić własne myśli oraz przedstawić twarze mijanych codziennie osób. Artystka często prezentuje w swych pracach osoby wyjęte z kontekstu społecznego, podkreślając w ten sposób ich charakterystyczne cechy, nierzadko uciekając się przy tym do konwencji groteski.

Serena Vittorini. Kasety, które oglądasz, gdy jesteś sam
Wystawa w ramach rezydencji artystycznej
Wernisaż: 19 maja 2018 roku, godz. 19.00
Od 20 do 30 maja 2018 roku
Centrum Aktywności Twórczej w Ustce

Dodaj komentarz