• 2018-05-16

Nowy projekt Piotra Bekasa

Piotr Bekas wraca po kilkuletniej przerwie z nowym projektem fotograficznym. Zdjęcia prezentowane w galerii Miejsce przy Miejscu 14 w ramach wystawy Bezwład to premierowe upublicznienie szerszego cyklu poświęconego władzy i bezradności.

Fot. Piotr Bekas (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Piotr Bekas (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tytułowy bezwład to stan, w którym znajduje się podmiot zdający sobie sprawę z funkcjonowania w przestrzeni podlegającej kontroli. Oznacza fizyczną niemoc, ale również brak sprawczości („bez władzy”). Na fotografie Bekasa należy spojrzeć jak na przemyślane działanie artystyczne w strukturze miejskiej. Nie chodzi w nim o polemikę czy zaciekłą krytykę władzy. Twórczość fotografa nie zmienia i tak nieustannie przeobrażającej się przestrzeni. To swego rodzaju akt bezradności w obliczu narzuconego porządku. Zaprezentowane ujęcia są efektem świadomego doświadczania miasta za sprawą obserwacji, a dokładniej – spostrzegania miejsc, gdzie niepostrzeżenie pojawia się władza lub odwrotnie – obiektów funkcjonujących poza marginesem przyjętej użyteczności. Uważne oko fotografa rejestruje każde załamanie struktur wykreowanych przez władzę, wyostrza punkty absurdalnych sprzeczności i ekscesów.

Piotr Bekas (1983) – mieszka w Warszawie. Laureat Programu SHOWOFF Miesiąca Fotografii w Krakowie (2009) i Fotoprezentacji (2011) z Julią Staniszewską organizowanych przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych ę. Założyciel platformy PAPIERY.ORG (2010–2012) poświęconej publikacjom fotograficznym i ruchowi „self-publishing”.

Piotr Bekas. Bezwład
Od 17 maja do 8 czerwca 2018 roku
Wernisaż: 17 maja 2018 roku, godz. 19.00
Galeria fotograficzna Miejsce przy Miejscu 14 we Wrocławiu

Dodaj komentarz