• 2018-05-16

O kondycji świata. Docs+Science na 58. Krakowskim Festiwalu Filmowym

Już po raz piąty Krakowska Fundacja Filmowa wraz z Fundacją dla AGH zapraszają na cykl bezpłatnych pokazów najciekawszych filmów naukowych i spotkania z ekspertami w sekcji Docs+Science, odbywającej się w ramach 58. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

„Najdalej”, reż. Emer Reynolds (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Najdalej”, reż. Emer Reynolds (źródło: materiały prasowe organizatora)

W tym roku w programie siedem znakomitych dokumentów. Jak co roku organizatorzy stawiają pytania dotyczące przyszłości ludzkości, rozwoju techniki i kondycji otaczającego nas świata. Jak cyfryzacja wpływa na kinematografię? Jakie były początki słynnej misji Voyager? Czy Grantowi Hedwinowi uda się uratować ostatni las deszczowy? Opowieść o słynnych komputerach Commodore i o rzadkim gatunku orła filipińskiego. Na deser fascynująca historia życia Jane Goodall. Dokument i nauka idą w parze. Przekonajcie się!

W ramach cyklu m.in. pokaz filmu dokumentalnego Jane (reż. Brett Morgen, znany m.in. z nagrodzonego w Krakowie filmu Kurt Cobain: Montage of Heck) – historia niezwykłej badaczki Jane Goodall, która spędziła życie wśród szympansów. Pokaz odbędzie się 31 maja o godz. 19.00, wyjątkowo w kinie Kijów.Centrum. Pozostałe seanse będą miały miejsce tradycyjnie na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH.

Program:

 • Najdalej / The Farthest, reż. Emer Reynolds
  28 maja, godz. 18.00, AGH
  W sierpniu 2017 roku NASA obchodziła czterdziestolecie misji Voyager. Dla Emera Reynoldsa ta rocznica stała się punktem wyjścia do niezwykłej opowieści o ludziach i wydarzeniach stojących za jednym z największych osiągnięć w dziedzinie eksploracji kosmosu.
 • Ptak drapieżny / Bird of Prey, reż. Eric Liner
  28 maja, godz. 18.00, AGH
  Orzeł filipiński (małpożer) to wielki i rzadki ptak występujący jedynie na Filipinach. Dziś w wyniku działalności człowieka pozostało mniej niż 800 przedstawicieli tego gatunku. Co trzeba zrobić, aby uratować je przed wyginięciem?
 • Żyjąc przyszłością / Living in the Future’s Past, reż. Susan Kucera
  28 maja, godz. 18:00, AGH; 29 maja, godz. 20:00, AGH
  Laureat Oscara Jeff Bridges zabiera nas w piękną wizualnie podróż, by dowiedzieć się, kim jesteśmy i jakie wyzwania stawia przed nami środowisko. Wraz z uznanymi naukowcami i ekspertami aktor snuje opowieść, która pomoże określić nasze miejsce na Ziemi.
 • Wyrok Hadwina / Hadwin’s Judgement, reż. Sasha Snow
  28 maja, godz. 20:00, AGH; 30 maja, godz. 18:00, AGH
  Wyrok Hadwina to zachwycająca wizualnie opowieść o ochronie środowiska, obsesji i mitach północno-zachodniego brzegu Pacyfiku. Film, inspirowany książką Johna Vaillantsa Złoty Świerk, mówi o wydarzeniach, które doprowadziły do zniszczenia trzystuletniego drzewa uważanego przez rdzennych Haidów za święte.
 • Commodore / The Commodore Story – Changing the World 8-bits at a Time, reż. Steven Fletcher
  29 maja, godz 18.00, AGH
  Ta nostalgiczna opowieść zabiera nas w podróż w czasie – do lat 70., 80. i 90. XX wieku. Steven Fletcher, autor filmu, zgłębia ówczesny fenomen branży elektronicznej, opowiadając o komputerach ze słynnej stajni Commodore.
 • Kino przyszłości / Cinema Futures, reż. Michael Palm
  30 maja, godz. 18.00, AGH
  Rewolucja cyfrowa dotarła do kina stosunkowo późno i przez długi czas była traktowana z nieufnością. Razem z twórcami filmu odwiedzamy archiwa, muzea i studia filmowe, by przekonać się, jak cyfryzacja wpływa na kinematografię, jakie stwarza możliwości i jakie niesie zagrożenia.
 • Jane, reż. Brett Morgen
  31 maja, godz. 19.00, kino Kijów.Centrum
  Jane to wydobyta z czeluści archiwów National Geographic i utkana z nigdy niepublikowanych materiałów historia niezwykłej badaczki Jane Goodall, która spędziła życie wśród szympansów. Brett Morgen tworzy portret kobiety, której życie prywatne było ściśle powiązane z pasją naukową.

58. Krakowski Festiwal Filmowy
Organizatorzy: Krakowska Fundacja Filmowa, Fundacja dla AGH
Od 27 maja do 3 czerwca 2018 roku

Dodaj komentarz