• 2018-05-16

Miasto Poezji 2018

„Słowa na wolności” to hasło i kierunek działań tegorocznej, jedenastej edycji festiwalu „Miasto Poezji” w Lublinie. Przez lata festiwal, dzięki swojej wyjątkowej atmosferze i tradycji, stał się przestrzenią do rozmów o poezji, spotkań z poetami, a także do prowadzenia różnorodnych działań społecznoartystycznych popularyzujących poezję.

Festiwal Miasto Poezji, Lublin, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Miasto Poezji, Lublin, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Poezja jest dla ludzi, jest wolnością słów, jest słowem właściwie użytym – warto przy niej obstawać. Zwłaszcza dziś, w świecie słów na posyłki, słów udręczonych i ogłupiałych, warto słuchać wierszy, warto wsłuchiwać się w ich słowa: wolne, odważne, brzmiące mocno i czysto, konieczne – jak oddech. — mówi dyrektor artystyczny festiwalu, prof. Paweł Próchniak

W tegorocznym haśle dostrzec można echa manifestów futurystycznych z początku XX w. „Miasto Poezji” spogląda w ten sposób w przeszłość, która nie bała się przyszłości z jej zmiennym, szalonym tempem i niepokojami. Podobnie lubelski festiwal nie boi się pytań trudnych, mierzenia się z kanonem i eksperymentowania. Hasło „Słowa na wolności” nawiązuje też do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Agorą „Miasta Poezji” stają się na czas festiwalu Brama Grodzka i Dom Słów. To tu będziemy uczestniczyli w głównej części programu, w rozmowach wierszy i rozmowach o wierszach. Lublin na czas festiwalu stanie się rozsypaną antologią. Miejscami spotkań i działań poetyckich podczas „Miasta Poezji” od lat stają się uniwersytety, biblioteki, domy kultury, jak też ulice, place, przystanki autobusowe, domy opieki społecznej, szkoły, świątynie, kawiarnie. Tradycją festiwalu stało się tatuowanie chodników i ścian Lublina dziesiątkami wierszy. Po każdym festiwalu pozostaje też mural z wierszem – jasny ślad poezji na tkance miasta.

Duchowym patronem lubelskich spotkań poetyckich jest Józef Czechowicz. W historii festiwalu siedmiokrotnie przyznana została nagroda „Miasta Poezji” nazwana „Kamień” – tak jak tytuł pierwszego tomu wierszy poety z roku 1927. Podczas festiwalu odbędzie się, jak co roku, slam – szczególny rodzaj poetyckiego konkursu, w którym zwyciężyć mogą tylko ci, którzy potrafią stworzyć silną więź ze słuchaczami. Natomiast dzięki „Małemu Miastu Poezji” i Świadectwom Poezji festiwal po raz kolejny dotrze także do najmłodszych oraz uczniów szkół. I tak ze słów na wolności, z tej rozsypanej antologii, z wnętrza której wyraźnie słychać rozmowy wierszy, „Miasto Poezji” po raz kolejny budzi się do życia, ciesząc się świętem swoich mieszkańców.

Miasto Poezji 2018
Od 23 do 26 maja 2018 roku
Lublin

Dodaj komentarz