• 2018-05-16

Baletowa premiera w Operze Śląskiej

Świat wschodnich bajek i greckich mitów przeniesiony do czasów współczesnych – Opera Śląska przygotowuje 19 maja premierę dwóch jednoaktówek baletowych Szeherezady Nikołaja Rimskiego-Korsakowa oraz Medei Samuela Barbera.

Robert Bondara, „Szeherezady”, „Medea” (źródło: materiały prasowe teatru)

Robert Bondara, „Szeherezady”, „Medea” (źródło: materiały prasowe teatru)

Reżyserem i choreografem spektaklu jest Robert Bondara – artysta Polskiego Baletu Narodowego, tancerz i choreograf. Kierownictwo muzyczne objął Maciej Tomasiewicz – dyrygent młodego pokolenia, który ma już za sobą koncerty z najlepszymi orkiestrami w kraju. Scenografia i kostiumy są autorstwa Martyny Kander, a reżyserii światła podjął się Maciej Igielski. W spektaklu będą także wykorzystane projekcje wideo autorstwa Ewy Krasuckiej.

To, co w zestawieniu tych dwóch spektakli jest dla mnie fascynujące i jednocześnie spajające oba balety, to spojrzenie na losy kobiet i odnalezienie w nich tego, co nadal jest aktualne. Niezależnie od tego czy źródłem są mity greckie, czy wschodnie bajki, tkwi w tych historiach pewien uniwersalizm postaw, zachowań i problematyki w nich zawartej – podkreśla reżyser i choreograf Robert Bondara.

Szeherezady, Medea – reż, chor. Robert Bondara
Premiera: 19 maja 2018 roku, godz. 18.00
Opera Śląskiej w Bytomiu

Dodaj komentarz